Haberler

Otomobilsiz Şehirlere Doğru

Tarih: 30 Temmuz 2007
Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı (World Carfree Network), otomobil kullanımına alternatif olarak, sağlıklı çevre ve toplum için yürüme, bisiklet ve toplu taşımayı destekleyen, şehirlerde daha az otomobil kullanımını hedef alan kişi, kurum ve grupların ortak hareket etmesini amaçlayan uluslararası bir ağ. Her yıl farklı uygulamaların paylaşılması ve sonuçlarının tartışılması için, ”Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı” içinde yer alan farklı ülkelerden organizasyonların bir araya geldiği konferansların yedincisi 27 - 31 Ağustos 2007 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek. Konferansın teması “İklim Değişikliğinde Yaşanabilir Bir Gelecek Kurmak” olarak belirlenmiş.

Konferans, ”Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği”nin ev sahipliğinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü’nün katkılarıyla, İstanbul Valisi Muammer Güler'in himayesinde, konuyla ilgilenen kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile gerçekleştirilecek.

Bu konferans, uluslararası deneyimleri paylaşmak, uygulayıcıların karşılaştıkları sorunları ortaya koymak, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve tüm toplumda işbirliğini amaçlıyor.

Türkiye’de özel araç kullanımından kaynaklanan ve çevre kirliliğinin en önemli göstergesi olan sera gazı emisyonları oranı, 1990 yılından bu yana hızla artarak tehlikeli boyutlara ulaştı. İstanbul’da otomobil sahipliğinin Türkiye otomobil sahipliği içindeki oranının önemli bir paya sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, otomobile bağımlı olan kent içi ulaşımda toplu taşıma, yürüme, bisiklet gibi alternatif çözümlerle yeni bir yapılanmayı gerektiriyor. Konferansta, özelde İstanbul’un, genelde dünya deneyimlerinin tartışıldığı, insan hareketliliğini merkeze alan, bütünleşik bir ulaşım sisteminin hayata geçirilmesine yönelik çözümler üretilecek.

Konferansta, küresel iklim değişikliğine dikkat çekilerek; gelecekte daha iyi yaşanabilir bir çevre için daha az otomobilin kullanıldığı, günlük ihtiyaçların yürüme mesafeleri içinde yer aldığı, farklı ulaşım türlerinin verimli kullanıldığı, toplumun her kesiminin ulaşım imkanlarından eşit şekilde yararlandığı, toplu taşıma, bisiklet ve yaya bütünleşmesinin sağlandığı şehirlerin nasıl kurgulanacağı tartışılacak.

“Otomobilsiz Şehirlere Doğru Konferansı” her yıl olduğu gibi, bu alanda başarılı deneyimlerin yaşandığı kentlere dair sunumları içeriyor. Konferans; tartışmalı oturumlar, stratejik tartışmalar, proje geliştirme toplantılarının yanı sıra etkileşimli atölye çalışmaları, aktiviteler ile geziler ve yerinde ziyaretlerle çok zengin etkinlikler bütününe sahip.

Konferansın temasıyla ilgili konularda çalışmalar yapmış bulunan konuşmacılar tarafından yapılacak olan sunum ve tartışmalarda, otomobilden bağımsızlık hareketinin günümüzdeki önemi ve gerekliliği vurgulanırken, yaratıcı ve eğlenceli atölye çalışmaları ile bu tartışma ve konuşmaların sonuçları uygulamalarla desteklenmiş olacak.

Yerli ve yabancı katılımcılar, çok önemli tarihi odakların sürprizlerle buluştuğu mekanları birlikte keşfedecekler ve İstanbul’u potansiyelleriyle birlikte görerek atölyelerdeki bilimsel çalışmalara ön hazırlık yapacaklar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.