Haberler

Kestikleri su sokağa aktı!

Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
Ankara’da ağustos ayı başında su kesintileriyle başlayan su sıkıntısı krize dönüştü. Barajlarda, Ankara’ya ancak iki ay yetecek kadar su kaldı. Ancak önceki akşam Demetevler’deki ana su hattı kesinti sonrası gelen basınçla patlayınca bir mahallenin ihtiyacı olan su sokaklara aktı.

Su borusunun tamiri 36 saati bulacak. Bu durumda Demetevler, Batıkent, Eryaman, Etimsgut, Sincan büyük yerleşimleri barındıran ve iki gündür planlı kesinti nedeniyle su alamayan birinci bölge 5 gün susuz kalmış olacak. Suların dün gece kesildiği ikinci bölgede ise 3 günlük susuzluk yaşanacak. Bu sürenin sonunda verilecek su Çankaya gibi yüksek bölgelere çok daha geç ulaşarak susuzluk süresini artıracak. Başkent’te bu nedenle dün büyük bir panik yaşandı.

Doyana Kadar Vereceğiz
ASKİ Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada borunun onarılmasının ardından kesinti programının devam edip etmeyeceğine karar verileceği belirtilerek, “Borunun tamir edilmesiyle tüm Ankara doyana kadar su verilecek. Onarma işlemi 24 ila 36 saat sürecek” denildi.,

ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Torun, İvedik ve Demetevler’de su borularının patlamasının kaza olduğunu savunarak “Ömürleri 50 yıl olan bu borular 25 yıllık. Yeniden patlama oluşmaması için suyu yavaş şekilde vereceğiz. Böylece patlama riskini en aza indireceğiz’’ diye konuştu.

Zarar Ödenecek
Patlama nedeniyle bir mahallenin ihtiyacı olan 15-20 bin metreküp su kaybedildiğini belirten Torun, yüksek kotlarda oturanlara su ulaştırmanın 36 saati de geçebileceğini vurguladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise su altında kalan ev ve iş yerlerinin zararlarının karşılanacağını açıkladı.

Ankara’ya 72 saatin ardından her gün kesintisiz su verileceği açıklaması ise tartışma yarattı. Henüz yeni kesinti programına karar vermeyen ASKİ’de bir grup, “Kesinti uygulamamız şart. Yoksa Ankara susuz kalır, felaket olur” görüşünü savunuyor. Belediye’de savunulan diğer bir öneri ise Ankara’ya günlük 500 bin metreküp su verilmesi ve bunun dışına çıkılmaması.

Denizsiz Ankara’da tsunami yarattılar
Su borularının patlamasıyla büyük zarar gören Demetevler ve Gimat’taki esnaf isyan etti. TESK Genel Başkan Vekili Bendevi Palandöken, denizi olmayan Ankara’da “tsunami” yaşandığını belirterek, “Ankara’ya deniz gelmedi ama tsunamisi geldi. Tsunami bizi mahvetti” dedi. İki ayrı borunun patlaması sonucunda, bölge esnafının trilyonlarca lira zarara uğradığını ifade eden Palandöken, “Esnafın zararı acilen karşılanmalı. Vergi ve SSK borçları ertelenmeli. Aldığımız bilgiye göre, kesintinin ardından yüksek basınçla su verilmesi boruları patlatmış. Can kaybı da olabilirdi” diye konuştu.

Murat Karayalçın: Guinness’e girecek bir ironi
Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, su kesintisi yaşanan Başkent’te boru patlaması sonucu yaşanan sel baskınını “Guinness’e girecek bir ironi” şeklinde değerlendirdi.

Karayalçın, 72 saat kesintinin ardından devamlı su verilmesini şöyle değerlendirdi: “Nasıl yapacaklarını anlamadım. Madem bu kadar yeterli su kaynağı vardı, o zaman niye şimdiye kadar kesinti uyguluyorlardı? Keşke daha önce verselerdi ve Başkent’i bunca sıkıntıya sokmasalardı.”

Karayalçın, İnşaat Mühendisleri Odası’nın belediyeye basınç nedeniyle boruların patlayabileceği uyarısında bulunduğunu belirterek, “Odalar, belirli aralıklarla su verilmesi yerine miktarın azaltılmasını ama sürekli olarak su verilmesini önermişlerdi. Bunu dikkate almadılar” dedi.

Karayalçın, “Ankara literatüre girecek bir olaya da imza attı. Büyük bir ironi var ortada. Düşünsenize su sıkıntısı çeken Ankara’da sel oluyor. Araçlar sele kapılıyor. Guinesss Rekorlar Kitabı bununla ilgilenmeli. İronik bir durum” diye konuştu.

Baytok’un ilk önergesi su
CHP Lideri Baykal’ın Özel Kalem Müdürü iken aday olan ve seçilen CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, ilk soru önergesini su konusunda verdi.

Baytok, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, içme ve kullanma suyunda meydana gelen azalmanın, büyükşehirlerde, özellikle Ankara’da halk sağlığını ve yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaştığını belirtti. CHP’li Baytok, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Melih Gökçek’in belediye başkanlığı döneminde, ASKİ, kuruluş amaçlarıyla bağdaşmayan hangi yatırımlara, ne kadar kaynak aktarmıştır?

Son 10 yılda, dağıtım şebekesinden kaynaklanan su kaybı miktar ve oran olarak nedir? Su şebekesinin zamanında yenilenmemesinden dolayı yüzde 50 su kaybı yaşandığına ilişkin iddialar doğru mu?

ASKİ’yi kuruluş amacı dışındaki yatırımlara yönlendirerek görevini kötüye kullanan Melih Gökçek hakkında işlem yapılacak mı?”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.