Haberler

Greenpeace ''Deniz Koruyucusu'' arıyor

Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: CNN Türk
Greenpeace Türkiye Ofisi, denizleri korumak ve tehditlere karşı savunabilmek için herkesi, yaz tatili, iş seyahati ya da balık tutmaya gittiği sırada birer gönüllü ''Deniz Koruyucusu'' olmaya davet ediyor.

Greenpeace Türkiye Ofisi, hazırladığı rehberle, gönüllü ''Deniz Koruyucusu'' olmak isteyenlere yapabileceklerini de anlatıyor.

Greenpeace, ''Deniz Koruyucusu''nu, tatilini geçirdiği otelde yada balık tutmaya gittiği bir kıyıda denize atık boşaltıldığına tanık olması durumunda, bunu fotoğraf veya video ile belgelemeye, Çevre ve Orman Bakanlığı''na başvurmaya çağrıyor.

Rehberde, ''Deniz Koruyucusu''nun bir olumsuzlukla karşılaştığında, eğer köy veya kasaba gibi küçük beldede ise jandarmaya bildirimde bulunabileceği, denizde bir kirlilik söz konusu olduğunda ise Sahil Güvenlik Komutanlığı''nın ''www.sgk.tsk.mil.tr'' adresine veya ''Alo 158'' ihbar hattına bildirebileceği vurgulanıyor.

Greenpeace, yasak bölgede veya zamanda, trol kullanan bir tekneyi ya da denizde bir deniz memelisine zarar veren birinin de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sahil Güvenlik ve deniz polisine bildirilmesi gerektiğini belirtiyor.

En kirli denizlerden biri de Akdeniz
Greenpeace, Akdeniz''in dünyanın en kirli denizlerinden biri haline geldiğini de anımsattı:

"Akdeniz, dünya denizlerinin ancak yüzde 0.7''sini oluşturmasına karşın, dünyadaki denizden petrol taşımacılığının yüzde 20''sine, dünyadaki denizsel petrol kirliliğinin de yüzde 17''sine sahip.

Akdeniz''in petrol kirliliği dışında, deniz kirliliğine yol açan faaliyetler arasında, deniz araçlarından boşaltılan sintine ve atık suları, kara kökenli kirleticilerin yani evsel ve endüstriyel atıkların denize boşaltımı, nehirler ile taşınan kirlilik ve bu yolla tarım ilaçlarının denize karışması sorunları var. Akdeniz, dünyanın en kirli denizlerinden birihaline gelmiş durumdadır."

Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Yeşim Aslan da Greenpeace Türkiye Ofisi''nin yaklaşık 3 bin gönüllü deniz koruyucusu bulunduğunu açıklamıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.