Haberler

Karadeniz yaylaları tek yolla birbirine bağlanıyor

Tarih: 8 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Ordu-Artvin arasındaki yaylaların birleştirilerek yayla turizmi süresinin uzatılması planlanıyor. Bayındırlık Bakanı Özak, ''Yolların birleştirilmesiyle turistler bir yaylayı günübirlik gezmek yerine yöredeki tüm yaylaları gezme fırsatı bulacak'' dedi.

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye''de şimdiye kadar yapılmamış bir proje hazırlayarak Karadeniz yaylalarını birleştirmeyi planladıklarını söyledi. Özak, projenin Ordu''dan başlayarak Giresun, Trabzon, Gümüşhane''nin kuzeyi, Rize ve Artvin arasındaki yaylaların birleştirilmesini kapsadığını belirtti. Projenin mastar planının hazırlanması için Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliği''nce ihale açıldığını ifade eden Bakan Özak, "Planın ihale sonuçlandıktan sonra 400 gün içinde hazırlanması gerekiyor. Çünkü projenin uygulanacağı alanda sadece yazın çalışma yapılabiliyor. Son derece önemli bir proje" diye konuştu.

Özak, projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan gelen uzmanlar tarafından incelendiğini ve çok beğenildiğini vurgulayarak, "Türkiye''de şimdiye kadar yapılmamış bir proje hazırlayarak yaylaları birleştirmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar böyle bir proje yapılmadı. Bu bir vizyon projesidir. Projenin Doğu Karadeniz''de hizmet sektörünün önünü açacağına inanıyorum" dedi.

Yolların birleştirilmesiyle turistlerin bir yaylayı günübirlik gezmek yerine, yöredeki bütün yaylaları gezme fırsatı bulacaklarına dikkati çeken Bakan Özak, şunları kaydetti: "Yaylaya çıkan kişi orada gezinti yapacak, konaklama fırsatı bulacak, yöresel ürünleri satın alabilecek. Yaylayı sadece görmeyecek bizzat yaşayabilme fırsatı bulacak. Projenin hayata geçirilmesinin ardından yaylalara uygun konaklama tesisleri kurulacak. Asıl maliyetli ve zor olan da bunu başarmak. Bu proje yayla turizmini rehabilite edecek ve istihdam sağlayacaktır. Turizm çeşitliliği olacak, inanıyorum ki yeni turizm alanları da bulunacak."

''Turizm çeşitleniyor''
Özak, Türkiye''nin yaylalar yönünden çok zengin bir ülke olduğunu belirterek, "Yayla turizmi turizmi çeşitlendirmesi açısından çok önemlidir. Özellikle Karadeniz yöresi, yayla turizmi bakımından büyük önem kazanacak ve yöre turizm hareketlenecektir. Ancak bu harekete ayak uydurabilmek için kendimizi ve imkânları buna göre hazırlamalıyız. Yaylarımızı en iyi şekilde pazarlamalıyız" açıklamasını yaptı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.