Haberler

İstanbul''a Yeni Merkezler

Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u tek merkezli olmaktan çıkarıp çok merkezli hale getireceklerini açıkladı. Başakşehir Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nın ödül törenine katılan Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un yeni yerleşim alanlarını belirlediklerini belirterek, “Şimdilik 12 noktada karar kıldık. Yarışma açıp buralarla ilgili projeler yaptırıyoruz. Bunlar rafta kalmayacak, hayata geçirilecek. Bunlardan bir tanesi İkitelli. İstanbul’un en büyük problemi tek merkezli olması. Çalışmalarımızla çok merkezli hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Riva, Bodrum Gibi Olacak
İkitelli bölgesinin özellikle Kayabaşı’nda yeni yapılanma ile 1 milyonu aşan yoğun bir nüfusun yaşama alanı haline geldiğine işaret eden Topbaş, “Altyapısı ile metrosu ile her şeyi ile bu merkez artık kent merkezlerinden biri olacak. Böylece ilk defa kendiliğinden gelişen bir merkez değil, kurgulanan, akılcı, yönlendirilmiş ve orada yaşayan vatandaşların her şeyi düşünülmüş bir merkez olacak. Kartal alt bölgede 555 hektarlık bir alanda da müthiş bir merkez oluşacak. Kağıthane’de Sadabad’ın arkasında Cendere’de yeni bir kent ve cazibe merkezi oluşturmayı düşünüyoruz. Yine aynı şeklide Riva’da da Tarihi Yarımada büyüklüğünde bir alanda Bodrum’u aratmayan bir turizm alanı oluşturacağız. Bunun için de uluslararası bir yarışma düzenleyeceğiz. Bu projeleri gerçekleştirirken, hak sahiplerini mağdur etmeden bir gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürmek veya hak sahiplerinin kazanımlarını düşünen bir sistemi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu projelerin öncülüğünü KİPTAŞ ile belediyemiz yapacak ve güvenilirliğini ortaya koyacak” şeklinde konuştu. Konuşmadan sonra, yarışmada birinci olan ve 120 bin YTL ödül kazanan Yüksek Mimar Doç. Dr. Ayhan Usta’nın ekip başı olduğu mimarlar ile dereceye giren diğer ekiplere ödülleri verildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.