Haberler

Yeni bir Ağrı Dağı oluşabilir!

Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal Yazan: Kadir Sabuncuoğlu

5 bin 165 metrelik Ağrı Dağı''na her yıl yerli-yabancı 6-7 bin dağcı tırmanıyor. TDF üyelerinin yaptığı hesaba göre, bu dağcılardan sadece 2 bini geride 1 kiloluk çöp bıraksa, Ağrı''da ikinci bir Ağrı dağı oluşabilir! Dağcıların Ağrı Dağı zirvesi yoluna bıraktıkları çöplere karşı internette kampanya başlatıldı.

Yılda ortalama 6-7 bin dağcının tırmandığı Ağrı Dağı, çevre bilinci oluşmamış dağcılar yüzünden çöplüğe döndü. Deniz seviyesinden 5 bin 165 metre yüksekteki dağın çöplüğü için Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF), kampanya başlattı. TDF Başkanı Alaattin Karaca "Tırmanışımızda temizlik de yaptık. Poşetler, konserve kutuları, pet şişeler çevreye yayılmıştı. Ağrı''daki manzara gerçekten ürkütücüydü" dedi.

Kampanyanın duyurulduğu ''www. tdf.org.tr'' sitesine çevrecilerin tepkileri yağdı. TDF üyesi ve dağ fotoğrafçısı Mehmet Çağlayan çok endişeli:
"Ağrı''ya tırmanan 6- 7 bin sporcudan sadece 2 bini çöpünü bırakmış olsa ve her çöp 1 kilo olsa, yılda 2 ton, beş yılda 10 ton eder. Çöplerin hepsinin aynı yerde olduğunu düşünsenize. 20 yılda çöplerden ikinci bir Ağrı Dağı oluşur."
Ayla Sarıoğlu da TDF''nin sitesine gönderdiği tepki yazısında, "Pes doğrusu. Dağcıları kültür seviyesi yüksek, çevre bilinci çok gelişmiş kişiler olarak değerlendirirdik. Bu çöpleri orada bırakıp gidenleri şiddetle kınıyorum" dedi. Çevreciler Ağrı Dağı''ndaki durumu ''Utanç verici'', ''Ayıp'' diyerek nitelendirdi.

Kampların çevresi kirli
Ermenistan ve İran''dan da görülebilen Ağrı Dağı''na Doğubeyazıt''la Iğdır yörelerinden tırmanışlar düzenleniyor. Yaz ve kış sezonları dahil her yıl Ağrı''ya ortalama 6-7 bin kişi tırmanıyor. Dağcılar deniz seviyesinden 3 bin 200 ve 4 bin 200 metrede iki kamp kuruyor.

Dağda ana ve ara kamplara yakın yerlerde önemli ölçüde kirlilik kendini gösteriyor. Çöplerin arasında en çok dikkati sigara izmaritleri, bira kutuları, yemek kapları, konserve kutuları, naylon poşet, plastik kaşık-çatallar ve pet şişeler çekiyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.