Haberler

850 bin nüfuslu Adapazarı depremden korunmak için kuzeye taşınıyor

Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
17 Ağustos 1999 yılındaki depremde maddi manevi büyük yıkıma uğrayan Adapazarı, depremin ardından geçen 8 yılda yeniden yapılandı. Adapazarı Büyükşehir Belediyesi depremden önce projelerini hazırlattığı ama hayata geçiremediği, kuzeyde yeni bir yerleşim bölgesi oluşturma planını devreye soktu. Daha önce köy yerleşim birimlerinin olduğu kuzeydeki Camili, Korucuk ve Karaman bölgelerinde toplu konut alanı oluşturulurken, gerek Toplu Konut İdaresi''nin ( TOKİ) gerek özel şirketlerin gerekse belediyelerin girişimiyle bölgede şimdiden 40-50 bin kişi yaşamaya başladı. Araştırma hastaneleri, valilik, adliye binalarının da taşındığı bölgeye doğalgaz, 13 kilometrelik yol gibi her türlü altyapı hizmeti getirildi. Amaç 850 bin kişinin yaşadığı şehirde, en az 100 bin kişinin 2009''a kadar bu bölgeye taşınması. Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran bu amaçla ellerindeki arsaları toplu konut olarak kullanmaya devam edeceklerini, bu konuda TOKİ ve müteahhit firmalarla işbirliğinin süreceğini söyledi.

17 Ağustos 1999 Depremi''nden sonra hızla ayağa kalkan Sakarya, yeni yatırımların cazibe merkezi konumuna geldi. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı şehirde yatırımcıların önceliği, geniş cadde ve bulvarları, balıkların yaşadığı akarsu ve gölleri, gelişen organize sanayi bölgeleri ile depremden sonra kurulan y eni y erleşim b ölgesi oldu. Bölgedeki tüm evlere doğalgaz ulaştı. Dev arıtma tesisleri sayesinde musluktan bile su içilebiliyor. 13 yıldır şehirde belediye başkanlığı görevini yürüten Aziz Duran 17 Ağustos 1999''un Sakarya için milat anlamına geldiğini söyledi. Duran, "Büyük Marmara Depremi''nin vurduğu tüm illerden yani İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya''dan çıkan enkaz 5 milyon metreküp. Sadece Sakarya''nın şehir merkezinden çıkan enkaz ise 2 buçuk milyon metreküp. Yani deprem en büyük yıkımı hem can hem de mal kaybı açısından Sakarya''da yaşattı. Bütün bu yıkıma rağmen şehir kısa sürede kendisine geldi ve şu an hızla gelişiyor" dedi.

Güvenli bölgeye taşıma projesi
Başkan Duran''ın 1996 yılında gündeme getirdiği, belediye meclisinden karar çıkartarak, imar planları ve zemin etütlerini hazırlayıp alt yapısını tamamladığı şehri güvenli bir bölgeye taşıma projesi bugün gerçek oldu. Sakarya''da deprem sonrasında kurulan Yenikent''te 40-50 bin insan yaşıyor. Bu sayının 2009 yılında 100 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Sakarya''nın toplam nüfusu ise 850 bin. Depremden sonra ortaya çıkan konut açığını gidermek için Büyükşehir Belediyesi TOKİ ile işbirliği içerisinde y eni y erleşim b ölgesinde toplu konut çalışmalarına ağırlık verdi. Bu doğrultuda, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi-TOKİ 1. ve 2. Etap Toplu Konutları; Korucuk''ta TOKİ tarafından yapılan 1. ve 2. etap konutların sonucunda y eni y erleşim b ölgesinde 1.746 adet konut yapıldı . 1 208 yeni konut daha yapılması planlanıyor .

Üst gelir grubu konutları da var
TOKİ''nin Ayçiçeği Vadisi K onutları üst gelir grubuna yönelik olarak tasarlanmış. Şehrin taşındığı yeni yerleşim bölgesinde v alilik binası olarak hazırlanan yapının hemen yanında yer alan Ayçiçeği Vadisi Konutları yeni bir şehir merkezi tasarımının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Aziz Duran buranın getto kent olmaması için her gelir grubundan konutların üretilmesine izin verdiklerini söylüyor. TOKİ''nin yoksul ve alt gelir grubuna yönelik yaptırdığı 800 konutun yanı sıra orta gelir grubu için yeni projeler de hazırlanıyor. Kamu kuruluşlarının yanı sıra, Yeni Yerleşim Bölgesi''nde özel sektör yatırımları da dikkat çekiyor. Baytur tarafından Korucuk''ta yapımı tamamlanan 800 konut bunun önemli örneklerinden biri. Konutlaşmanın yeni yerleşim bölgesinde yoğunlaşmasının en önemli sebebi zeminin sağlam olmadığı Adapazarı şehir merkezinde 2 kattan yüksek binaya izin verilmemesi. Aziz Duran, yapılan zemin etüdlerine göre yeni kentin daha sağlam olduğunu ve 4 kata kadar izin verdiklerini söyledi. Duran, "Şehir merkezinde 0.03 olan zemin etüdü, yeni kentte 3''ten başlıyor. Yani 8-9 kat bina yapmaya müsait. Ama deprem psikolojisi yüzünden kimseyi 9. kata çıkartamazsınız, bu nedenle yüksekliği burada 4 kat ile sınırladık" dedi.

Memurlardan ekstra talep geliyor
Bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Yenigün Emlak Yetkilisi Nevzat Berber, bütün resmi dairelerin yeni kente taşınması ile birlikte bölgede memurların, hemşire ve doktorların, hâ kim ve savcıların ekstra bir konut talebi yarattığını söyledi. Berber, "Mesela Baytur''un konutlarından hâ ki m ve savcılar 40 adet dubleks satın aldılar. Yeşil alanları olan, güvenlikli bir yer. Kamu binalarının taşınmasıyla birlikte üç çekim merkezi oluştu ve bölge şehrin her yerinden göç çekmeye başladı" dedi. Nevzat Berber bölgede Kefke''ye giden bağlantı yollarının da açılacağını, bunun da daha işlek bir hale gelmesine yol açacağını söyledi.

Bireysel arsa satışı az rağbet toplu konuta
Bölgedeki emlakçıların verdiği bilgiye göre, bölgede arazi fiyatlarının metrekaresi 40 YTL''den başlayıp 100 YTL''ye kadar çıkıyor. Ancak toplu konut alanında bireysel arsa satışına az rastlanıyor. Belediye''nin son yıllarda yaptığı istimlak çalışması nedeniyle bölgedeki arsalar devletin ve belediyenin elinde, toplu konut üretimine açılıyor. Bireylerin arsaları ise daha çok köylerin iç kesimlerinde bulunuyor. Satılık konut fiyatları ise 35 bin YTL''den başlayıp 196 bin YTL''ye kadar çıkıyor. En ucuz konutlar deprem konutlarında bulunabiliyor. Kiralık fiyatları da 250 YTL ile 400 YTL arasında değişiyor.

Ayçiçeği Vadisi''nde 332 YTL taksitle konut
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nca (TOKİ) Ayçiçeği Vadisi projesi kapsamında bölgede yaptırılan 315 konut, kurasız başvuru önceliğine göre satışa çıkartıldı. Resmi kurumların hemen yanında inşa edilen projede 2+1''den 4+1''e kadar değişen daire seçenekleri mevcut. Fiyatlar da 78 bin 199 YTL ile 195 bin 625 YTL arasında belirlendi. Ayçiçeği Vadisi''nde 2+1 daire almak isteyenler yüzde 30''u kadar peşinat ödemeleri halinde aylık taksitler 513 YTL''ye denk geliyor. Yüzde 40 peş inat ödeyebilenler için de aylık taksit tutarı 332 YTL seviyesinde.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.