Haberler

Ünlü Tasarımcı Foster’ın Yeni Projesi

Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Design Build Çeviren: Ayşegül Güney
Londralılar’ın Gherkin olarak tanıdığı, kentte simgeleşmiş birçok binanın tasarımcısı ünlü mimar Foster’ın St. Paul Katedrali’nin çağdaş bir versiyonu olarak hazırladığı proje onaylandı.

The Sunday Times’daki bir habere göre Londra merkezli Foster & Partners’dan Lord Foster, 1960’larda Legal & General adlı sigorta şirketinin genel merkez olarak kullandığı Bucklersbury House’un yerine St. Paul Katedrali’nden 3 metre kısa devasa bir kubbe inşa etmeyi planlıyor.

Foster, bu proje için, Paris’teki Arap Enstitüsü’nü tasarlamış olan ünlü Fransız modernist mimar Jean Nouvel ile takım oluşturdu.

Üç yüz milyon Pound’a mal olması beklenen 21 katlı Walbrook Square binası, Londra’da şehir planlamacıları tarafından desteklenmiş olsa da St. Paul Katedrali ve Londra Şehir Mirası Cemiyeti gibi bazı kurumları kızdırdı.

St. Paul’un baskısıyla tasarım daha sıkıştırılmış ve parlak bir hale geldi, böylece katedral binasının taklit edilmesi de önlendi. Londra Şehir Mirası Cemiyeti ise tasarımı kaba ve kasvetli olarak değerlendirdi.

Projede çatıyı, binaya gereken enerjinin %15’ini karşılayacak güneş panelleri süslüyor. The Sunday Times’a göre binayı çevre dostu yapan bir diğer faktör ise çatıda toplanan suyun tuvaletlerde kullanılacak olması.

Foster, Pekin’de dünyanın en büyük havaalanını bitirmekle meşgul olduğu için tasarım hakkında daha fazla yorum yapamadı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.