Haberler

İzmir''e kül yağıyor

Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet


Manisa''da pazar gününden bu yana çıkan 5''inci yangın, hem Manisa''ya hem de İzmir''e kâbus yaşattı.

Yangın nedeniyle 4 köy tamamen boşaltıldı. İzmir''de gökyüzünü kaplayan kapkara dumandan saatlerce güneş görünmedi, kente kül yağdı. İzmir Valiliği yazılı açıklama yaparak dumana maruz kalanların maske takmasını istedi. 4 günde yaklaşık 300-350 hektar alana zarar veren yangınlarda sabotaj olasılığı üzerinde duruluyor. Manisa-İzmir karayolu üzerindeki Süreyya Piknik Parkı''nın üst bölgesindeki ormanlık alanda başlayan ve hızla büyüyerek İzmir''in Bornova ilçesine bağlı Yakaköy''e kadar gelen orman yangını kısmen kontrol altına alındı.

Askerden yardım istendi
Manisa ve İzmir Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalede yetersiz kalması nedeniyle Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve diğer yakın illerden takviye ekipler istendi. Manisa 1''nci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı''ndan da yangınla daha etkili müdahale edilebilmesi için asker talebinde bulunuldu. İlk etapta 60 asker, yangın bölgesine gönderildi. Orman Genel Müdürlüğü Yangın Hareket Merkezi''nden yapılan açıklamada, yangına 10 helikopter, 14 uçak, 70 arazöz, 550 yangın işçisi ile müdahale edildiği belirtildi. Yangında 5 işçi dumandan etkilendi.

Manisa Orman Yangın ekipleri tarafından yangının etkili olmadığı bölgede, yarısı yanmış kütük parçasının bulunduğu ve kütüğün ateşinin çevreye yayılmadan söndürüldüğü belirtildi. Söz konusu kütük parçasının, sabotaj şüphelerinin artmasına neden olduğu belirtildi. Yangındaki sabotaj iddiaları üzerine, Karakoca Köyü''nde Manisa Emniyet Müdürlüğü''ne bağlı Özel Harekât Timleri de konuşlandırıldı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaptığı inceleme sonrası "sabotaj ihtimali üzerinde ciddi şekilde durulması gerektiği"ni söyledi. Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk de, "Bölgede 4 günden bu yana 60 hektarın üzerinde ormanlık alan yandı. Kundaklama ihtimali üzerinde duruyoruz. Araştırmalarımız bu yönde sürüyor" dedi.

Bakan Pepe: Sabotaj
Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yangının sabotaj nedeniyle çıktığını ve yaklaşık 300-350 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi.

Türkiye''de orman yakmış veya yakılmasına vesile olmuş bir kişinin mahkûm edildiğini henüz görmediğini söyleyen Pepe, "Yargının, adaletin eliyle bunları öyle tutması gerekir ki kötü niyetlilere cesaret edecek netice ortaya çıkmasın, bunu istiyorum" diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.