Haberler

Amacımız yaşam alanlarını "engelsiz" hale getirmek

Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Engelliler ve yaşlılar için kullanım kolaylıkları sağlayan Vitaflex mobilya donanımlarını Türkiye''ye getiren Hafele''nin Genel Müdürü Uytun, "Odak noktamız engelsiz yaşam alanları oluşturmak" diyor.

Mobilya üretiminde kullanılan bağlantı eleman ve donanımları, elektronik kilit sistemleri, el aletleri, sarf malzemeleri, mimari donanımlar ve teknik danışmanlık alanlarında uzman firma Hafele engellilerin ve yaşlıların kullanımına yönelik yeni ürün serisi Vitaflex''i Türkiye pazarına sundu. Dünyanın pek çok ülkesinde 1994''ten beri satışta olan ve Avrupalı huzurevleri ile engelli kliniklerinin ilk tercihleri arasındaki Vitaflex''in Türkiye pazarında yeni olmasına rağmen çok ilgi gördüğünü söyleyen Hafele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun, "Hem ev hem de ofis mobilyalarında kullanılabilen bu donanımlarla yaşam alanlarını ''engelsiz'' kılmak istiyoruz" diyor. Vitaflex donanımları eklendikleri mobilyalarda engelliler ve yaşlılar için özel kullanım kolaylıkları sağlıyor.

Ev ve ofis sonradan eklendi
* Hafele bu serisiyi oluşturmaya nasıl karar verdi?
Vitaflex serisi 1994''te ürün gamımıza eklendi. Bu seri Avrupa''daki huzurevleri, engellilere özel kliniklerde yapılan araştırmalar ve doktorlarla yapılan söyleşiler sonucunda oluşturuldu. Şirket olarak iddiamız müşteri ihtiyacına yönelik tüm çözümleri tek elden sunmak. Vitaflex de sektördeki ihtiyaçları inceledikten sonra aldığımız bir karar. Seriye daha sonraki yıllarda ev ve ofislere özel çözümler de eklendi. Örneğin ofislerde kullanılmak üzere yükseklik ayarlı masa sistemleri ve mutfaklar için yine yükseklik ayarı olan tezgahlar gibi.

80 ürün çeşidi
* Üretimi Hafele mi gerçekleştiriyor? Tasarımları kim yapıyor ve en çok nelere dikkat ediliyor?
Hafele, Vitaflex ürünlerinin büyük bölümünün tasarımını ve geliştirilmesini kendi AR-GE departmanında çözüyor. Üretim ise yine Almanya''da bulunan kendi tesislerinde gerçekleşiyor. Seriye ait ufak tefek aksesuarlar için farklı tedarikçilerle çalışılıyor. Çalışmaların odak noktası yaşlılar ve engelli kişiler ile onların yaşam konforunu artırmak. "Engelsiz yaşam alanları" bizim ulaşmak istediğimiz nokta.

* Bu seri için kaç farklı tip ürün geliştirildi? İsimleri, özellikleri ve kullanım alanları neler?
Ortalama 80 ürün geliştirildi ve AR-GE çalışmaları da devam ediyor. Bu ürünler banyolarda kullanılan tutunma desteklerinden, banyo kapılarına özel engelli kilit ve kapı kollarına, kulpsuz dolap ve çekmece sistemlerinden (bu sisteme özel menteşe ve raylar gibi), mutfaklarda bir mekanik kumanda sayesinde yukarıdan aşağıya inen raflara kadar çok farklı çeşitlerde sunuluyor. Örneğin, elektrikli kumanda ile yukarı ve aşağıya inen asansörlü dolap askıları tekerlekli sandalye kullanan kişilere büyük kolaylık getirir ve tabii normalde kullanılamayan dolap alanlarının daha verimli bir şekilde kullanımını sağlar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.