Haberler

Taşmektep’te Yaz Seminerleri Devam Ediyor

Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: İrem Çağıl


Fotoğraflar: İrem Çağıl

Çanakkale’ye bağlı Adatepe Köyü’nde bulunan tarihi ilkokul Taşmektep’te yaz seminerleri devam ediyor.

5 Temmuz’da Zerrin Boynudelik ve Kamil Fırat’ın verdiği “Sanat Yapıtında Sanat-Anlam İlişkisi” dersiyle başlayan yaz seminerleri Eylül ayının ortasına kadar devam ediyor. Yaz boyunca “Tarih Söyleşileri, Homeros Okumaları, Yeni Başlayanlar için Osmanlıca, Stereoskopik Fotoğraf, Astronomi Etkinlikleri, Sinemada Ses ve Görüntü Birlikteliği, Etkili Konuşma ve Diksiyon” derslerine mekan sahipliği yapan Taşmektep’teki seminerler serisi 6-9 Eylül tarihleri arasında Hilmi Yavuz’un “Aydınlanmanın Karanlık Yüzü” semineri ve Fotoğrafevi’nin 10-16 Eylül’de gerçekleştireceği “Fotoğraf Atölyesi” ile son bulacak.

Birbirinden farklı konularda 2001 yılından beri seminer ve atölyeler düzenlenen Taşmektep’in tarihi oldukça ilginç; Bir Rum yerleşkesi olan Adatepe Köyü’nün ilkokulu olarak yapılan taş bina 1947–1985 yılları arasında aralıksız hizmet verirken 1985 yılında öğrenci azlığından dolayı kapanır ve köyün öğrencileri Küçükkuyu''da eğitim almaya devam eder. Yapının kaderi, 1997 yılında köye yerleşen İstanbullu akademisyen-aydın bir grup insanla değişir. Çanakkale Valiliği’nden kiralanarak yeniden kullanıma kazandırılan bina, o zamandan bu yana felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı, ayrıca değişik disiplinlerde çalışan sanatçıların serbest atölye çalışmaları yaptıkları bir mekan olarak kullanılıyor.
Bölgeye özgü taş yapı özellikleri taşıyan bina, kara tahtaları, teneffüs zili, okuma fişleri de dâhil olmak üzere, bütün özellikleri ile korunarak restore edilmiş. Sedir ve çam ağaçlarıyla kaplı bir yamaç üzerinden köye bakan yapı, basit ve doğal mimarisiyle özellikle dikkat çekiyor.

Taşmektep’in web sayfasında okulun “ileri düzeyde bilgi veren, eğitimin sürekliliğine inanan, bilgilerine ve sürekliliğine güven duyulan, uzmanlarının bilimselliğine ve araştırmacılığına inanılan, bilgi üretenlere saygı duyulan, elde edilen geliri kendi gelişimi için kullanan ve insan ilişkilerinin doğru kurulduğu yerlerden biri” olarak tanımlanıyor. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz www.tasmektep.com adresine göz atabilirsiniz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.