Haberler

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması Kolokyumu

Tarih: 28 Ağustos 2007 Yazan: Ümmü Gündüz

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması kolokyumu Mimarlar Odası Antalya Şubesi Mehmet Özkurt Konferans Salonu''nda yapıldı.

Jüri konuşmasına yarışmada nelerin sağlanmasını amaçladıklarını anlatarak başladı. Arazinin konumu itibariyle Antalya’nın önemli bir noktasında yer aldığını bu nedenle buranın daha yaşanılır kılınması, çevreyle ve denizle olan ilişkisinin kopukluğunun giderilmesi ayrıca önemli bir yapı olmasına rağmen atıl durumda kalan Minicity alanını da içine alan bir rekreasyon alanı olarak kente kazandırılması gerektiğini belirtti. Bu anlamda projeleri değerlendirdiklerini ödül ve mansiyon dışında satınalma için maddi ödenek ayrılmasına rağmen gerekli niteliklerde proje bulunmamasından dolayı seçim yapılmadığını söyledi.

Katılımcılardan yarışmanın şartnamesinin hazırlanış biçimine ve Minicity’nin korunmasıyla ilgili sorulan sorulara verilen çelişkili cevaplara yönelik eleştiriler geldi. Ayrıca yarışma teslim tarihinin önce kesinlikle uzatılmayacaktır denmesine karşın uzatılmasının da güvensizlik yarattığı söylendi. Jüri ise bu uzatmanın sorulara verilen cevapların gecikmesinden kaynaklandığını belirtti. İlk elemelerin nasıl gerçekleştiği sorusu üzerine ise tarihi sit alanını gerektiği gibi ele almayan, arazinin çevreyle ve denizle ilişkisini göz ardı eden veya doküman eksikleri olan projeleri ilk elemede elediklerini söyledi.

Yarışmada kazananlar arasında jüri başkanın daha önce birlikte çalıştığı kişilerin yer almasının etik olup olmadığının sorulması bir süre tartışma yaratırken jüri üyeleri, tanıdıkları kişilerin yarışmaya katılmalarının yanlış olmadığını savundu. Birinci projenin uygulanması konusunda ise jüri üstüne düşeni yapacağını ancak kararın belediye ait olduğunu söyledi.
Son olarak jüri tüm projelerin genel değerlendirmesi olarak Minicity’nin rekreasyon alanlarıyla tam anlamıyla bütünleşemediğini projelerin Minicity’ye dokunmakla dokunmamak arasında kaldığını belirtti. Kolokyum ödül ve mansiyon alanlara plaketlerinin verilmesiyle son buldu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.