Haberler

Derelerin ıslahı değil israfı

Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül, Lara Taşcıyan
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), 'Dereleri ıslah edeceğiz' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı. Ama yapılan temizlik çalışmaları sonuç vermediği gibi, dereler insan sağlığını eskisinden daha ciddi boyutlarda tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, İstanbul'un göbeğinde bulunan bu derelerdeki kirlilik oranının; ıslah çalışmalarının başlamasından önceki değerlerin çok üstüne çıktığına da dikkat çekerlerken, söz konusu derelerde, az sayıda kefal balığının dışında hiçbir canlının yaşayamaz hale geldiğini ifade ediyor.

Atık Karmaşası
Başta Ayamama ve Tavukçu Dereleri olmak üzere, kent genelinde ıslah edilme kapsamında bulunduğu ileri sürülen 10'unun üzerinde derede yapılan ölçümler ve incelemeler sonucunda, derelerdeki ıslah çalışmalarında bir adım bile ilerlenmediği görülüyor. Konu ile ilgili olarak konuştuğumuz İBB ve İSKİ yetkilileri, özellikle Ayamama ve Tavukçu Dereleri'nde, sanayi bölgelerinden derelere karışan atıkların engellenememesinden kaynaklanan bir durum ile karşı karşıya kalındığını ve bu nedenle derelerle ilgili olarak yürütülen ıslah ve temizlik çalışmalarının sürekli olarak sekteye uğradığını itiraf ettiler. Yetkilileri, ıslah ve temizlik çalışmaları için dört yıl içinde harcanan 128 milyon doları aşkın paranın bu sonuçlarla boşuna harcanmış olup olmayacağı konusundaki sorularımızı ise yanıtsız bıraktılar.

Kurbağalar Bile Öldü
Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Eylem Tuncaelli, yaptıkları tetkikler ve araştırmalar sonucunda derelerde temizlik ve İslah çalışmaları adına hiçbir bulguya ulaşamadıklarını ve yapıldığı iddia edilen çalışmaların, 'Dostlar alışverişte görsün' mantığından hareketle yapılmış olduğunu söyledi. Tuncaelli, derelerin ıslahı için 128 milyon doları aşkın para harcanmasına rağmen, kirliliğin daha da artmasının çalışmaların denetlenmediğini ve İBB'nin ehil olmayan yandaşlarına ihale verdiğinin açık bir göstergesi olduğunu belirtti. Tuncaelli ayrıca, "Bu kadar para harcandı da ne oldu? Hala ıslah edilen birçok dere civarını sel basıyor. Canlılar ölüyor, bırakın temizlenmeyi siyanür bile karışıyor ve bu insanlar hala makamlarını işgal edebiliyorlar. Başka ülkede olsa, bu tablo karşısında, istifaların ardı arkası kesilmezdi. Ama bizim ülkede bu kültür ne yazık ki yok" şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.