Haberler

Yunan trajedisi

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Derya Sazak
Mora Yarımadası ve Eğriboz Adası''nda çıkan yangınları bir hafta boyunca söndüremeyen Yunanistan, 64 kişinin ölümü, 16 bin kişinin evsiz kalması ve 2,7 milyon dönüm orman arazisinin kül olması sonucu İkinci Dünya Savaşı''ndan bu yana karşılaşmadığı bir yıkıma uğradı. Gerçek anlamda bir ''Yunan trajedisi'' yaşandı.

Antik Peleponez''de olimpiyat meşalesinin yakıldığı Arhea Olimpiya kasabasını alevlerin yutması son anda önlenebildi.

Geçen yıl böyle bir mucize Selçuk yangınında Meryem Ana Kilisesi''nin son anda kurtarılmasıyla Türkiye''de yaşanmıştı.

Aslında iki ülke, benzer felaketleri her yaz yaşıyor.

Ormanlık alanlarını Akdeniz''in sıcak ikliminde çıkan yangınlardan koruyamıyorlar. Akla önce sabotaj olasılığı geliyor;

Yunanistan''da bu defa seçim kampanyasına da malzeme olacak şekilde kundaklamadan söz edildi. Ancak mevsimden ve insana dayalı ihmalden kaynaklanan gerekçeler daha makul geliyor. Küresel ısınmanın da etkisiyle onlarca, yüzlerce yerde aynı anda yangın çıkabiliyor.

Gökova''nın en güzel koylarından olan Bördübet''teki yangında yeşil cenneti kaybettik.

Bodrum''dan, Manavgat''a turizmin gözbebeği alanları bu yıl da koruyamadık.

Türkiye geçen yıl uğradığı büyük zararlardan sonra sezona biraz daha hazırlıklı girmişti. Yangın söndürme uçakları ve helikopterler etkili oldu. Orman Bakanlığı teşkilatı da canla başla mücadele veriyor.

Yunanistan''a da bir yangın uçağı gönderildi.

Mora Yarımadası''ndaki felaketle baş edebilmek üzere Akdeniz ülkeleri ve AB de seferber oldu. Rusya dahil pek çok ülkeden yangın söndürme uçağı gönderildi. Yetmedi. Deprem ya da tsunami felaketine benzer bir çaresizlik yaşandı. Karamanlis hükümeti, 16 Eylül''deki seçimi bu yüzden kaybedebilir!

Ege''nin iki yakasında ''Yunan trajedisi''nden çıkarılacak dersler var: Türkiye ve Yunanistan Kıbrıs, kıta sahanlığı ve FIR hattı gibi sorunlar nedeniyle savunma bütçelerinden Ege''deki güvenliklerine büyük pay ayırıyorlar. Onlarca, yüzlerce savaş uçağı alınıyor.

Ege''deki ''it dalaşı'' haberleri manşet oluyor.

Oysa, AB süreci ilişkileri yumuşattı, son dönemde siyasi liderlerin yanı sıra, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında dostluk hayli ilerledi. Türkiye ve Yunanistan, yangınlara karşı ortak bir filo neden kuramasınlar?!

Yanan ormanlar da ''vatan toprağı'' değil mi?

Silahlanma yarışına giden kaynakların bir kısmı da küresel felaketler çağında doğayı, ormanlarımızı korumaya yönlendirilebilir.

Marmara depreminden sonraki dayanışmayı hatırlayalım.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.