Haberler

Kültür Bakanı Günay: Tarihi dokunun bozulmasına müsaade etmeyeceğiz

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Zaman Yazan: H.İbrahim Kaffar
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakan olduktan sonraki ilk ziyaretini Şanlıurfa''ya yaptı. Günay, tarihi dokunun bozulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa buluşmasına katılmak üzere kente gelen Günay, toplantının yapılacağı Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi''nde turizm gönüllüsü çocuklar tarafından karşılandı. Çocuklarla fotoğraf çekinen Bakan Günay, daha sonra solonu dolduran kalabalığa hitap etti. Küçüklüğünden beri tarihi dokuyu bozan yapıları gördükçe yüreğine hançer saplanmış gibi acı çektiğini anlatan Bakan Günay, daha önceleri buna müdahale edecek yetkiye sahip olmamanın eksikliğini yaşadığını kaydetti. Bakan olduktan sonra bu durumun ortadan kalktığını ifade eden Günay, tarihi eserleri tahrip edenlerle yapılan mücadelede daha etkin rol alacak olmasının mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Günay, buradaki programının ardından Şanlıurfa Vali Vekili Abduhmuttalip Akdemir ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba''yı makamlarında ziyaret etti. El-Ruha otelinde öğle yemeğini yiyen Bakan Günay, buradan Balıklıgöl''e geçerek balıklara yem attı. Günay''ı Balıklıgöl''e gelişi sırasında buradaki turizm gönüllüsü çocuklar karşıladı. Bir çocuktan İbrahim Peygamberi ve Balıklıgöl''ü anlatmasını isteyen Bakan Günay, çocuğa İngilizce olarak anlatmayı bilip bilmediğini sordu. Bunun üzerine çocuk İngilizce olarak anlatmaya başladı.

Daha sonra Şanlıurfa Kalesi''nde incelemelerde bulunan Bakan Günay, kale duvarının yıkılmak üzere olan yerlerini görünce konuyla ilgileneceğini söyledi.

Dergah çarşısındaki esnafla buluşan Günay''a bir isotçu dükkanında kuru isot ikram edildi. Dergah çarşısındaki gezisini sürdüren Günay, yaşlı bir esnafın dükkanının girişinde astığı Başbakan Recep Tayip Erdoğan''ın posterini görünce yaşlı adamın yanına giderek, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba''ya "Bu bey amcamıza bir de cumhurbaşkanımızın posterini hediye edelim" dedi. Günay "Urfa seninle guru duyuyor" şeklindeki tezahüratlarla tarihi Gümrük Hanına geçti. Buradan da TBMM evine geçerek incelemelerde bulunan Bakan Günüy''ın programı Fırfırlı Camii ziyareti ile sona erdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.