Haberler

İshakpaşa, şeffaf çatı ile kapatılacak

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Zaman
İshakpaşa Sarayı''nın restarosyonu ekimde başlayacak. Sarp kayalar üzerine kurulmuş, kartal yuvasını andıran, Türk mimarisinin en güzel örneklerinden İshakpaşa Sarayı, Doğu Anadolu''nun hırçın iklimine artık daha rahat göğüs gerecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca sarayın üstü şeffaf çatı ile kapatılacak, yapıların hepsi elden geçirilerek restore edilecek. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonu için Ağrı İl Özel İdaresi tarafından ihale yapılacak. İhale sonrasında, öncelikli ve ağırlıklı olarak çatı onarımı ve güçlendirmeye önem verilecek. Sarayın, yağış ve kış şartlarından etkilenmemesi için üstü şeffaf çatı ile kapatılacak, yapıların tamamı da restore edilecek. Bu çalışmalara da önümüzdeki ay başlanacak. Saray için, geçen yıl bakanlık tarafından Bilimsel Danışma Kurulu oluşturulmuş, kurulda Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Emine Caner Saltık, Yard. Doç. Dr. Ahmet Türer, Yard. Doç. Dr. Gülsün Bilgin Altınöz ile Affan Yatman görev almıştı. Kurulun önerileri doğrultusunda restorasyon projelerinin rezervleri yaptırılmış, daha sonra projeler, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nda onaylanmıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.