Haberler

Öğrenciler İstanbul''un taksisini tasarlayacak

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melis Alphan
Türkiye''de tasarım daha taze bir kavram olmasına rağmen İstanbul önümüzdeki yıllarda tasarımın merkezi olmaya aday. Beş bin yıllık tarihi ve burada yerleşmiş her medeniyetin izini taşıyan kültürel mirası, artık dünyanın yaratıcı çevreleri tarafından da keşfediliyor. Bu enerjiden nasibini alan Türk tasarımcıları da dünyada önemli projelere imza atmaya başladı.

4-10 Eylül tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilecek olan İstanbul Tasarım Haftası (IDW) önemli tasarım merkezleri arasında İstanbul''un yer almasını sağlamayı kendine amaç edindi.

International Design Fair (IDF), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Hürriyet gazetesinin ortaklığında düzenlenen etkinlik yaratıcı tasarımların sergilendiği bir etkinlik değil sadece. Tasarımın belirleyici rol oynadığı sektörlerden firmaları, yurtiçi ve yurtdışından tanınmış tasarımcıları ve sektör temsilcilerini bir araya getirmekle kalmayan; üniversitelerin, yerel yönetimlerin, meslek kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin de katıldığı dev bir kent projesi.

Eski Galata Köprüsü IDW''nin ana etkinlik mekanı olmaya devam ediyor. Bu tarihi yapının kullanılması ve su üzerinde sergi imkanı sunmasıyla IDW, dünyadaki diğer tasarım haftalarından farklılaşıyor.

İstanbul Tasarım Haftası''nda ilginç sergilerin yanı sıra seminerler, paneller ve konferanslar yer alacak. Etkinlikte ayrıca, "tasarım haftaları" ve uluslararası tasarım etkinliklerinin yöneticileri bir araya gelip "Yerel tasarım etkinlikleri nereye gidiyor?" ve "Şehirler nasıl etkileşebilir?" konularında tartışmalar yapacak.

IDW''deki ilginç projelerden biri, 30 öğrencinin katılacağı "2010 İstanbul Taksisi" adındaki atölye çalışması. İstanbul''un tarihi ve turistik simgelerinden yola çıkan 30 tasarımcı 144 saatte Galata Köprüsü üzerinde seyircisine gerçek bir tasarım süreci yaşatacak. Bir "İstanbul taksisi" oluşturma amacıyla yola çıkan üç ekip, farklı üç otomobil prototipine ulaşmayı hedefliyor.

Tasarım çalışmalarından görüntüler ve gelen davetlilerle gerçekleştirilen interaktif görüşmeler barkovizyonlarda gösterilecek ve süreç izleyiciyle paylaşılacak.

Proje Koordinatörü Prof. Önder Küçükerman özellikle Braun sergisine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Etkinlikte, Braun Prize 2005''te ödül alan bazı ürünler sergilenecek.

Hüseyin Çağlayan''ın LED elbisesi
Hüseyin Çağlayan''ın Swarovski ile ortaklaşa tasarladığı LED elbise Türkiye''de ilk defa İDW kapsamında sergileniyor. Çağlayan bu elbisesiyle en son LED (çok düşük akımla ışık veren ampuller) teknolojisini moda tasarımına entegre ediyor.

"Futurotextiles" sergisinde ısı denetleyicili, konuşan, anti bakteriyel, duyusal, mantarı engelleyen, anti-stres ve enerji verici kumaşlar yer alacak.

"Good 50X70" sergisinde AIDS, insan hakları ihlalleri, savaş, az gelişmişlik ve çevreye zarar gibi sosyal temalı posterleri görebileceksiniz.

"Etoiles du Design" sergisinde aralarında popüler tasarımcılardan Philippe Starck''ın da bulunduğu Fransa''nın 25 tasarım yıldızının 40 ürünü sergilenecek.

"Digitalability" sergisinde Berlin''in tasarım etkinliği DesignMai''dan özel bir seçki var.

2016''nın sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yorumlandığı ve "Gelecekte tasarlanacak ev gereçleri sağlıklı yaşam tarzına nasıl katkıda bulunabilir?" sorusunu cevaplayan "Electrolux Design Lab" sergisinde ise geçen yıl aynı adla düzenlenen yarışmada ödül alan tasarımlar sergilenecek. Yarışmanın birincisi "Nevale" tasarımıyla Metin Kaplan adlı Türk tasarımcı olmuştu.

Tasarım sohbeti
Geçtiğimiz yıllarda dünyanın tasarım yıldızları bu etkinliğin konuğu olmuşlardı. Bu gelenek bu yıl da devam ediyor. Bu yılki yedi konuşmacı arasında New York''taki Modern Sanat Müzesi''nin (MOMA) "Tasarımı Etkileyen En Önemli 40 İsmi" ve Time dergisinin "Modanın En Etkili 25 İsmi" listesinde bulunan Hollandalı Li Edelkoort ve uluslararası çapta ünlü tasarımcımız Defne Koz da yer alıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.