Haberler

Dikmen’in Altına Dev Atık Su Tüneli…

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Dikmen Vadisi 3. Etap ile 4 ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin yapım çalışmaları sürerken, bölgedeki mevcut altyapının güçlendirilmesi için “Dikmen Havzası Atıksu Rehabilitasyon Projesi”nin inşası gerçekleştiriliyor.
Dikmen Vadisi Atıksu Rehabilitasyon Projesi kapsamında inşa edilen tünelin, 1975 metre uzunluğunda olacağını belirten yetkililer, mevcut binaların 60 metre altından yürütülmekte olan tünelin dış kazı çapının 3, iç çapının ise 2.40 metre olacağını söylediler.

ASKİ Genel Müdürlüğü’nce yapım çalışmalarına başlanan “Dikmen Havzası Atık su Rehabilitasyon Projesi”nin mevcut atıksu ve yağmursuyu toplama sistemlerinin rehabilitasyonuna yönelik olduğunu belirten ASKİ yetkilileri, toplam 10 kilometrelik bir alanı kapsayan proje ile vadiye deşarj edilen atık suların, yeni yerleşim yerleri de dikkate alınarak, yeni bir kolektör hattı ile toplanması ve Ankara Çayına paralel devam eden Güney Kuşaklama Hattı’na bağlanmasının planlandığını kaydettiler.

Yetkililer, Projeye ilişkin bilgi verirken, şunları söylediler: “Dikmen Vadisi’nde yapılan kolektör ile 5. Etap Dikmen Vadisi başlangıcı olan Oran Sitesi Eski Milletvekili Lojmanlarından başlanıp vadi boyunca ilerlenecek, 2 ve 3. etap birleşim noktasında tünele girişi sağlanacak. Atıksu tünel güzergahı, 2. Etap bitiminden vadi yamacından başlayıp, Kara Harp Okulu arazisi içerisinde son bulacak. Daha sonra kolektör olarak devam eden hat, Kirazlıdere’de bulunan askeri alandan geçerek, mevcut Dikmen Atıksu Kolektörü güzergahını takip edip, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde Ankara Çayı’nın kenarından geçmekte olan Güney Kuşaklama Kanalına bağlanacak.”

Dikmen Havzası Atıksu Kolektörüne deşarj verecek mahallelerde toplam 237 binin üzerinde bir nüfusa kanalizasyon hizmeti verileceğini söyleyen yetkililer, bu hizmetten yararlanacak mahalleleri ise şöyle sıraladılar:
“Mürsel Uluç, Yukarı Dikmen, Hilal, İlker, Keklikpınarı, Yıldızevler, Metin Akkuş, Naci Çakır, Aşağı Sancak, Yukarı Sancak, Aşağı Dikmen, Malazgirt, Oran, İlkadım, Osman Temiz ve Güzeltepe Mahalleleri.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.