Haberler

Gençler çevreye el attı

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Gökçe Uygun
Dünyanın farklı ülkelerinden onlarca genç, çevre sorunlarını tartışmak üzere Almanya''da bir araya geldi. Küresel iklim değişiklikleri, yenilenebilir enerji kaynakları, çevre korunması için modern teknoloji gibi konularda fikir alışverişinde bulunan çevreci gençler, dünyanın kurtuluşu için işbirliği çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından düzenlenen "3. TUNZA Uluslararası Gençlik Konferansı" Almanya''nın Leverkusen kentinde 27-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. UNEP''in sloganı olan TUNZA, Doğu Afrika''nın yerel dillerinden olan Kiswahili dilinde "özenle ve sevgiyle tedavi etmek" anlamına geliyor. Bayer''in evsahipliğini yaptığı konferansa, 85 ülkeden 15-24 yaş arası 180 genç katıldı.

Steiner: Bedelini Çocuklarımız Ödeyecek
"Çevreye hizmet eden teknoloji" temalı konferansın açılışında konuşan UNEP Direktörü Achim Steiner , ülkelerin ekonomilerinin ilerledikçe çevreye verilen zararın arttığına işaret ederek "Son 200 yıldaki sanayi devrimi ile ilerlemenin bedelini çocuklarımız ödeyecek" yorumunu yaptı. Steiner, "İklim değişikliğine çözüm olarak tüketmeyi önlemek gösteriliyor. İnsanlara araba kullanmayın, tatile gitmeyin demek gibi algılanıyor. Daha küçük araba ile buna çözüm bulunabilir. Ya sorunun parçası olabilirsiniz ya da çözümün. Teknoloji bazı insanlar tarafından sorun olarak görülüyor. Ben öyle düşünmüyorum.. çünkü bu, teknolojinin nasıl kullanıldığına bağlı. Artık herkes daha bilinçli.. teknoloji, çevreye zarar vermeyecek şekilde kurgulanıyor" dedi.

"Doğal kaynaklarımızı sürdürülebilir bir şekilde kullanma aşamasına gelene dek acı çekeceğiz ve ekonomik kayıplar yaşayacağız. Önümüzdeki 30-40 yıl zor olacak" uyarısında bulunan Steiner, gençlere de şöyle seslendi: "Bu konferansta bulunmamızın nedeni çevrenin hizmetindeki teknolojiyi gözlemleyebilmek. Bu sayede gençler örnekleri görüp ülkelerinde uygulamaya çalışacaklar. UNEP''i, gençlerde çevre bilinci oluşturmada bir araç olarak görmekten memnunum. Bu yüzden genç liderler sorumluluklarını çok ciddiye almalı."

Gabriel: Böyle Giderse İkinci Bir Gezegen Şart
Çevre korunmasına daha iyi çözümler bulmak için gençlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Alman Çevre Bakanı Sigmar Gabriel, " Ekolojik problemler ekonomik çözümlerle halledilir" ifadesini kullandı. UNEP-Bayer ortaklığının önemine işaret ederek Bayer''in çevrenin korunması konusunda üzerine düşeni yaptığını beriten Gabriel, " Ekonomik büyümeyi ve çevreyi korumayı birleştirmek gerekiyor. Bu da sürdürülebilir kalkınma ile olur. Böyle devam ederse ekonomik gelişme, barışın ve bir arada yaşamın önündeki en önemli engel olacak. Endüstriyel ülkelerin sorumluluğu iklim değişikliğini kontrol etmek. Eğer önümüzdeki 50 yılda, geçen 50 yıldaki kadar çok sanayi üretimi olursa ikinci bir gezegene ihtiyacımız olacak. Oysa elimizde bir tane var! Bu nedenle artık yenilenebilir kaynaklara geçmeliyiz" diye konuştu.

Bayer: Sera Gazını Yüzde 50 Azaltmayı Hedefliyoruz
Bayer Yönetim Kurulu Başkanı Werner Wenning, Bayer''in 2010''da sera gazı salınımını 1990 düzeylerine oranla yüzde 50 azaltmayı hedeflediğini belirterek şimdiden yüzde 46''ya ulaştıklarını dile getirdi. Wennin, şöyle devam etti: "Bayer olarak daha iyi yaşam için bilim anlayışını benimsedik. Aynı zamanda bu sloganımızı çevreyi koruyacak teknolojik gelişmelerle kanıtlıyoruz. Geleceği güvenceye almak, yakın zamanda gezegenimiz hakkında verilecek kararları paylaşmaları istenecek; olanların kaygılarını göz önüne almadan gerçekleştirilemez."

Leverkusen kentinin içinde bulunduğu Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti Başbakanı Jürgen Rüttgers ''in de bir konuşma yaptığı konferansın açılışına Nobel Çevre Ödülü sahibi, Kenya Çevre Bakanı Vekili Prof. Dr. Wangari Maathai , ünlü Çinli piyanist Lang Lang, ünlü futbolcu Alman Rudi Völler ve Alman müzik grubu Silbermond da video yoluyla katıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.