Haberler

Gözden çıkarılan kent: Aliağa

Tarih: 3 Eylül 2007 Kaynak: Evrensel Yazan: Özer Akdemir
18 yıl aradan sonra Aliağa’ya yeniden kurulması gündeme gelen termik santral, ilçenin artık iyice gözden çıkarıldığının kanıtı olarak gösteriliyor.

Aliağa’da Çakmaklı köyü ile Gencelli Koyu’na kadar uzanan arazi üzerinde 18 yıl önce kurulmak istenen termik santral, köylülerin ve çevrecilerin verdiği hukuk mücadelesi sonucu rafa kaldırılmış olmasına rağmen bugün aynı bölgeye termik santral yapılmak isteniyor.

Batıçim, Aliağa’da satın aldığı 80 dönümlük arazide 350 milyon dolar harcayarak 250-300 MW’lık termik santral kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. HABAŞ Demir Çelik ise aynı yerde 618 MW’lık termik santral yapmak istiyor. Şirketler, termik santral için bürokratik işlerini ve arazi satın almaları sürdürürken yörede yaşayan insanlar ve çevreciler, bu santrallere karşı 18 yıl önce verdikleri mücadelenin bir benzerini vermeye hazırlanıyorlar. Köylüler ve çevreciler, koşullarda hiçbir değişiklik olmamasına rağmen santralin yeniden gündeme getirilmesine tepki gösteriyor.

İzmir’in havasını Aliağa kirletiyor
Alman Profesör Hans Günter Bart ile yaptıkları araştırmayla İzmir’deki hava kirlenmesinin en önemli nedeninin Aliağa’daki sanayi kuruluşları olduğunu ortaya koyan Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem de Aliağa’da zaten kirliliğe yol açan yeterince tesis olduğunun altını çizerek, kömürle enerji üretecek olan termik santrallerin kilometrelerce uzaklıktaki doğal ve kültürel kaynaklar, tarım, turizm ve insanı etkileyeceğini kaydetti. Erdem, Yatağan’ın bunun en çarpıcı örneği olduğunu dile getirdi.

Yine izin vermeyeceğiz
Kurulmak istenen termik santralin iki kilometre yakınında bulunan Kozbeyli köylüleri de santrale karşı olduklarını belirtiyorlar.

Halil Filiz adlı köylü, santralin gelişmekte olan turizmi bitireceğini söyledi.

Hüseyin Yener ise ellerinde santrale izin vermeyen mahkeme kararları olduğunu hatırlatarak, “Buna rağmen yapmak isterlerse İzmir’den buraya kadar zincir yaparız” diye konuştu.

Köylülerden Mehmet Şengül, girişimin insanlardan ziyade doğanın katliamı olduğunu belirterek; “Çelik fabrikaları zaten yeterince buraları kirletiyor. Bir de termik santral olursa üzerinde yaşanmaz bir bölge ilan edecekler burayı” dedi.

Köylülerden Vedat Bülbül ise şunları söyledi: “Dumanı, mikrobu neyi varsa ilk önce bizi vuracak. Ondan sonra Yeniköy’ü, Ulupınar’ı, Maltepe’yi… Bu tesis başka bir yere düşünülmeli. Burası turistik. Ben Muğla’yı da gördüm. Zararı çok yüksek.”

Sanayiyle başlayan kirlenme
Tarım ve balıkçılıkla geçinen Aliağa’nın “Ağır Sanayi Bölgesi” ilan edilmesi ile başladı herşey. PETKİM-Tüpraş gibi petrokimya kuruluşlarının ilçede kurulmasını ile Aliağa, sanayi kentine dönüştü. İlçe sanayileşirken, bu kuruluşların yarattığı kirlilikten de payına düşeni aldı. Aliağa, sadece kendini değil yöresini de zehirleyen bir kirlilik odağı haline geldi.

İzmir İl Çevre Müdürü tarafından yalanlanamıyan gemilerden çıkan tonlarca asbestli illegal bir şekilde İzmir Harmandalı çöplüğüne dükülmesi önemli bir sorun. Demir çelik fabrikalarının bacalarından çıkan gazlar bir yana, cürufların depolanacağı bir alanının olmaması bile çevresel anlamda sıkıntının büyüklüğünü ortaya koyuyor. Yine kurulmak istenen Zincox adlı atıklardan çinko üretimini hedef alan fabrikanın ortaya çıkaracağı tonlarca yeni atıklar ve kullanacağı yüksek oranda su eleştirilerle karşılanıyor. Son olarak 18 yıl aradan sonra Aliağa’ya yeniden kurulması gündeme gelen termik santral, ilçenin artık iyice gözden çıkarıldığının kanıtı olarak yorumlanıyor.

Nasıl olsa kirlenmiş!
Aliağa Yaşam Platformu Sözcüsü ve Petrol-İş Aliağa Şubesi Başkanı İbrahim Doğangül, Aliağa’da kurulması düşünülen bir sanayi kuruluşuna verilen resmi bir ÇED raporundan, “Bölgede diğer sanayi kuruluşlarının yarattığı kirlilik göz önüne alındığında bu kuruluşun yaratacağı kirlilik göz ardı edilebilir” içerikli bölümü aktararak, bunun resmi olarak Aliağa’nın, “Nasıl olsa kirlenmiş” diyerek gözden çıkarılmasının somut yansıması olduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.