Haberler

İklim Değişikliği ve Paylaşım Kavgaları

Tarih: 4 Eylül 2007 Kaynak: Açık Radyo Yazan: Avi Haligua
Sıcak havalar çok yakında tüm sorunlarımızı unutturacak. Kitlesel göç ve ölümlerin yaşandığı, çıkar gruplarının devletler üzerinden birbirlerine savaş açtıkları, zayiatınsa her zaman olduğu gibi insanlar olacağı bir dünyayla ilgili olarak, bilim insanları nüfusun ne kadarının hayatta kalacağını hesaplamaya çalışıyorlar. Dünyanın iklim üzerine en saygın kuruluşlarından sayılan İngiliz Meteoroloji Ofisi Hadley Merkezi geçtiğimiz günlerde ilk kez, dünyanın küresel ısınma (hava) tahminlerini kamuoyuyla paylaştı. Tahminler 2010’a kadar hava sıcaklıklarının bu minvalde olacağını ancak bu yıldan itibaren sıcaklığın durdurulamaz bir şekilde artacağını ortaya koyuyor.

Sanayi devriminin başladığı 1900’den beri sadece 0.8 dercelik bir artış olduğu düşünecek olursak, 2010 - 2014 yılları arasında dünyanın ortalama olarak 0.3 derce daha sıcak olacağını ortaya koyan bu sonuçlar, iklim değişikliğinin en kötü senaryolardan bile daha hızlı olacağını gösteriyor. Sadece 1906 – 1910 arasında kutup buzullarında biriken endüstriyel kirliliğin, sıcaklık üzerine etkisi sekiz kat artmış olduğunu da söylemek gerekiyor.

İklimi değiştirerek felaketimizi hazırlayan endüstri ve onun kârları üzerine kurulu sistemse bu sonuçlardan başka anlamlar çıkarıyor. Kuzey kutbunun erimeye başlaması sonucu ortaya çıkacak olan (tahminlere göre tüm kaynakların %25’i kadar) petrol ve gazın peşindeki ülkeler için bu yepyeni fırsatlar anlamına geliyor. Danimarka, Norveç, Kanada, Rusya ve ABD bu ‘yeni kaynaklardan’ hak alabilmek üzere şimdiden gergin sembolizmlerle süslü bir yarışa başladılar bile. Rusya’nın Kuzey Denizi’nin dibine diktiği bayrak, Kanada’nın cevaben başbakanı Stephen Harper’ı üç günlük bir trekking gezisi için Kutup’a yollaması esprili haberlerle ortaya konsa da, tüm tarafların kutup şartlarına uygun yeni savaş gemileri için imalata başlaması, bölgede kurulacak askerî üslerle ilgili haberlerin birbirini takip etmesi, iklim felaketinin yanında paylaşım savaşlarıyla geliyor olduğunu net olarak ortaya koyuyor.

Yarattığımız dünyanın sonu gelirken, yeni dünya için paylaşım kavgaları başladı bile. Bilim insanları uyarıyorlar: 2009 yılına kadar radikal önlemler almayı başaramazsak, sıcaklıklar geometrik olarak artacak. Su diye inlemeye başladığımız bu günlerin her şeyin başlangıcı olduğunun bilinciyle hareket etmezsek, önümüzde, açlık, göç, kuraklık ve savaşlar dışında öngörülebilir bir gelecek yok...
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.