Haberler

Ünlüler Eşya Olsaydı

Tarih: 6 Eylül 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: M. Kurtbay Önür

Balat’taki Tarihî Galata Köprüsü’nde üç yıldır yetenekli tasarımcıları bir araya getiren “İstanbul Tasarım Haftası” (İstanbul Design Week-IDW), önceki gece kapılarını ziyaretçilerine açtı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un, sinerjinin, hareketin ve güzelliklerin bahçesi olduğunu belirterek, bunu yüzyıllarca dünyaya haykırıp yansıttığını söyledi. İstanbul’un bir moda, fuar, kongre kenti ve bir finans ve tasarım merkezi olmayı hak ettiğini kaydeden Topbaş, “Sanatsal aktivitelerin oluşabilmesi için o şehirde derin kültürün var olması lazım. İstanbul’un genlerinde de bu var” dedi.

Onları Böyle Görmediniz
Birbirinden ilginç eserlerin sergilendiği İstanbul Tasarım Haftası, ünlü isimlerden esinlenen tasarımlara da ev sahipliği yaptı. Mimar Tülay Beşer’in “Ünlülerin Yaşam Enerjisi” projesi, on ünlüyü tasarımcı bakış açısı ile yorumluyor. Sergide yer alan tasarımların ilham aldığı ünlü isimler arasında Sezen Aksu, Hülya Avşar, Nükhet Duru, Orhan Gencebay, Acun Ilıcalı, Ajda Pekkan, Teoman, Hıncal Uluç ve Cem Yılmaz yer alıyor. Sergilenen ürünlerin her biri, katılımcı ünlülerden de fikir alındıktan sonra tasarlanıp üretildi.

Sezen''den Mumluk Orhan Baba''dan Sehpa
- Orhan Gencebay (Sehpa): Arabesk müziğin ‘Orhan Baba’sının enerjisi Sevgi Sehpası’na sığdırıldı.
- Hülya Avşar (Vazo): Sanatçı, güzelliği ve enerjisini anlatan vazoya benzetildi.
- Ajda Pekkan (Tabaka): Her geçen gün değeri artan süper star, şişe muhafazası olarak anlatıldı.
- Cem Yılmaz (Lamba): Esprileriyle kırıp geçiren ünlü komedyenin mizah duygusu ‘CMYLMZ Lambası’yla anlatıldı.
- Sezen Aksu (Minik Serçe Lamba / Mumluk): Ünlü sanatçı, sol anahtarı şeklinde tasarlanan ve üzerinde minik bir serçe bulunan mumlukla anlatıldı.
- Nükhet Duru (Flamenko Koltuk): Enerjisini güzel kadın imajı ve kostümlerinden aldığı düşünülen Nükhet Duru, İspanyol etekli Flamenko koltuğu ile tarif edildi...

49 Firma 16 Üniversite Katılıyor
Patricia Urquiola, Li Edelkoort, Konstantin Grcic, Marco Susani ve Tucker Viemeister’in de konukları arasında bulunduğu İstanbul Tasarım Haftası, 10 Eylül’e kadar açık kalacak. 49 firma, 28 bağımsız tasarımcı ve 16 üniversitenin de katıldığı İstanbul Tasarım Haftasında, 11 konferans, 12 ulusal ve uluslararası sergi ile 3 iş toplantısı gerçekleştirilecek. İstanbul Tasarım Haftasındaki sergi ve etkinlikler, 10.00-20.00 saatleri arasında görülebilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.