Haberler

Mimarlık ve İç Mimarlık Öğrencilerinin E-Tasarım Atölyesi Deneyimi

Tarih: 7 Eylül 2007 Yazan: Doç.Dr. Leyla Y. Tokman

E-Atölye çalışması sırasında, elektronik kalemi kullanarak ekran üzerinde tasarım yapan mimarlık öğrencisi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Sanal Stüdyosu’nda görülüyor.

08 Mayıs 2007 tarihinde Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri arasında E-Tasarım Atölyesi gerçekleşti. E-Tasarım Atölyesi kullanımı her geçen gün yaygınlaşan bilgisayar ve iletişim teknolojilerini buluşturan Bilişim Teknolojilerini mimarlık ve mühendislik tabanında mesleki bağlamda kullanılıyor. Bilişim Teknolojileri Destekli E-Atölye ile öğretim elemanları ve öğrenciler arasında iletişim ve tasarım ortamının yaratılması amaçlanıyor. E-Atölye, Mühendislik Mimarlık Fakültesi - Sanal Stüdyosu’ndan bağlantı kuran Mimarlık Bölümü’nden Prof.Dr. Ruşen Yamaçlı, Doç.Dr. Leyla Y. Tokman ve Açık Öğretim Fakültesi - Video Konferans Salonu’ndan bağlantı kuran İç Mimarlık Bölümü’nden Prof.Dr. Meral Nalçakan, Y.Doç.Dr. Özlem Mumcu Uçar ile her iki bölümden 6’şar öğrencinin katılımıyla karma gruplar (bir mimarlık ve bir iç mimarlık öğrencisi) oluşturularak gerçekleşti. Bu gruplara kullanacakları bilişim ortamını ve yazılımını kısaca tanıttıktan sonra, verilen mekan tasarımı problemi üzerine ön tasarım sürecini disiplinler arası bir yapıda tamamıyla elektronik ortamda dosya paylaşımıyla geliştirdiler ve video konferans sistemiyle gruplar sanal ortamda birlikte sundular ve projelerine kritik aldılar. Mimari tasarım sürecini özellikle destekleyecek yazılım ve donanıma sahip olan Sanal stüdyo, tamamı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü tarafından desteklenen Doç.Dr. Leyla Y. Tokman’ın yürütücülüğündeki araştırma projesi ile Mart 2007’de kurulumu tamamlandı. Bu stüdyo, deneysel e-atölye, e-jüri, e-konferans gibi bilişim teknolojilerini maksimumda kullanabilmeyi sağlıyor, 8 noktayı birleştirebiliyor ve üniversitemiz öğrencilerine günümüz ileri teknolojik ortamını rahatça kullanma becerisini kazandırmayı hedefliyor.

http://smts.anadolu.edu.tr adresinden AÖF - Video Konferans Salonu desteğiyle gerçekleşen SMTS2006 ve MMF - Sanal Stüdyosu’nda gerçekleşen SMTS2007 çalışmalarına ulaşabilir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.