Haberler

Seyrantepe parası 10 bin yoksula konut olacak

Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Vatan
TOKİ Başkanı Bayraktar, ikinci Seyrantepe ihalesinde oluşan fiyattan memnun kaldıklarını açıkladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Cuma günü gerçekleştirilen Seyrantepe ihalesinde Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak Girişim Grubu’nun teklif ettiği 234 milyon 567 bin YTL’lik teklifi bu hafta onaylayacağını söyledi. Önceki ihalede oluşan 111 milyon YTL’lik TOKİ payının tatmin edici olmadığını kaydeden Bayraktar, ihalede elde edilen gelir ile alt gelir grubu için 10 binin konut yapacaklarını açıkladı. Erdoğan Bayraktar, “Daha önceki ihalede oluşan fiyatla en fazla 5 bin konut yapabilirdik. Yeni fiyatla yapacağımız konut sayısı 10 bine ulaştı” diye konuştu.

Erdoğan Bayraktar ikinci ihalede rakamın nasıl iki kattan fazla arttığını ise şöyle açıkladı:

Nasıl katlandı?
“İhaleyi iptal etmemizin iki önemli nedeni vardı. Bunların ilki idare payının düşük olmasıydı. İkincisi ise ihaleye katılan şirketlerin yeterliliğinin zayıf olmasıydı. İkinci ihalede ortak girişim grupları kuruldu. Böylece ihaleyi kime verseydik bitirecek güce geldiler. Bundan dolayı da gönül rahatlığı içinde ’Kim çok verirse, o alsın’düşüncesindeydik.”

İhale kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda Ali Sami Yen’in tapusunu hemen vereceklerini vurgulayan Bayraktar, önceki ihalede tapuyu en erken 2012’de verebildiklerini, bu değişikliğin de ikinci ihalede fiyatı arttırdığını kaydetti.

Daha önce Mahmutbey arsasının satışında da ihaleyi iptal ettiklerini, 1 ay sonra yaptıkları ikinci ihalede fiyatın yüzde 50 arttığını söyleyen Bayraktar, “Bu ihalede aradan 1 ay geçmesine rağmen fiyat ikiye katlandı. Bunda İstanbul’daki arsa sıkıntısı önemli bir etken. İhaleyi iptal ederken bunun bilincindeydik” şeklinde konuştu.

Onay bu hafta
TOKİ başkanı ihaleyi resmi olarak bu hafta onaylayacaklarını, ortak girişim grubunun en geç bu ay sonunda hafriyat kaldırma çalışmalarına başlayacaklarını sözlerine ekledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.