Haberler

Finans Merkezi Ataşehir''e kuruluyor

Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Aydın Ayaydın

Projenin çizimlerine göre her kurum için farklı bir tasarım düşünülmüş. Ayrıca bölgede konferans salonları da tasarlanmış.

İstanbul Finans Merkezi''nin yeni adresi belli oldu: Ataşehir. Proje, Başbakan Erdoğan''ın isteğiyle Anadolu yakasında, Emlak GYO''nun 130 bin metrekarelik arazisine inşa edilecek. Ocak 2010''da tamamlanması beklenen projeye göre, ilk etapta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Ankara''daki Genel Müdürlük binalarını İstanbul''daki yeni gökdelenlere taşıyacak ..

İstanbul Finans Merkezi''nin yeri belli oldu. Finans çevrelerinin Avrupa yakasındaki Levent-Maslak hattında kurulmasını beklediği proje, bu beklentinin aksine Anadolu yakasındaki Batı Ataşehir''de gerçekleştirilecek. Emlak piyasasında merakla beklenen Finans Merkezi projesinin Başbakan Tayyip Erdoğan''ın isteği üzerine Anadolu yakasında, Emlak GYO''ya ait olan Ataşehir kompleksinde, Ankara asfaltının üst kısmında yer alan bölgede inşa edileceği öğrenildi. Finans Merkezi''ne adını ilk olarak İstanbul''a taşınacak olan 3 kamu bankası verecek. Projenin hayata geçmesiyle beraber merkezleri Ankara''da olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank''ın yeni adresi İstanbul''daki yeni Finans Merkezi olacak. Bölgede Emlak GYO''ya ait 130 bin metrekarelik bir arazi bulunuyor. Söz konusu arazinin imar durumunun değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü bölgenin imarı konut inşa edilmesine uygun ve emsali de 2.07 olarak belirlenmiş durumda. 

Arazide Emsal 3''e Çıkarılacak
Bölgenin mevcut imar durumunun değiştirilmesi yoluyla, içinde konut yer almayan, tamamı ticaret merkezlerinden oluşan bir kompleks inşa edilmesi amaçlanıyor. Edindiğim bilgiye göre, 3 bankanın genel merkezlerinin yanı sıra bölgeye konferans ve toplantı alanları da inşa edilecek. Peki bölgede gökdelenlerin yükseleceği ve gelecekte finansın kalbini temsil etmesi beklenen alanda emsal kaç olacak? Bu konuda çalışmalar sürüyor. Genel beklenti ise, emsalin 2.5 ile 3 arasında olması yönünde. Bu konu üzerindeki çalışmaları TOKİ yürütüyor. İmar değişikliği ile ilgili çalışmaların ekim ayı sonunda tamamlanması ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nın gündemine getirilmesi hedefleniyor.

Proje, Ocak 2010''da bitirilecek
İstanbul Finans Merkezi çalışmaları ile ilgili olarak, Başbakan Erdoğan''ın "Finans Merkezi''ni 24 ay içinde tamamlayın" talimatı olduğu da biliniyor. Nitekim İstanbul Finans Merkezi projesi doğrultusunda yürütülen çalışmaların Ocak 2010''a yetiştirilebileceği konuşuluyor. 

Araziler 3 bankaya satılacak
Proje kapsamında ilk olarak Emlak GYO söz konusu arazide ayırdığı arsaları Ziraat, Halk ve Vakıfbank''a satacak. Daha sonra da bu 3 banka adına inşaatlara başlayacak. Bu süreçte her 3 bankanın elindeki diğer yerlerde bulunan arsalar da satılacak. Ağustos ayı sonunda ilk kez açıklanan İstanbul Finans Merkezi projesi için o dönemde 2009''da tamamlanacağı sözü verilmişti.

Sabiha Gökçen ve metro büyük avantaj
Projenin Avrupa yakası yerine Anadolu yakasında yapılmasının nedeni ise altyapı ve ulaşım kolaylıkları açısından bölgenin daha avantajlı olması gösteriliyor. Öyle ki, Finans Merkezi''nin yer alacağı bölge İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro projesi üzerinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi''nin metro çalışmasını Anadolu yakasında CarrefourSA''nın bulunduğu kavşak ile Çekmeköy tarafına gidecek yöne doğru geliştirmesi planlanıyor. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı''nın bölgeye yakınlığı da Finans Merkezi için Anadolu yakasının tercih edilmesinde rol oynamış gibi görünüyor. Yine Büyükşehir Belediyesi''nin bölgede köprülü kavşak çalışmaları ve altyapı incelemelerini derinleştirmek için harekete geçtiği de edindiğim bilgiler arasında.

Merkez, BDDK ve SPK sırada bekliyor
İstanbul Finans Merkezi Projesi 3 kamu bankasının İstanbul''a taşınmasından ibaret değil. Merkez Bankası İdari Merkezi''nin İstanbul''a taşınmasına karar verilmesi halinde, onun da yerinin Ataşehir bölgesi olacağı öğrenildi. Nitekim Ağustos 2006''da dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada bankaların yanı sıra Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurumu''nun da (SPK) İstanbul Finans Merkezi''ne taşınmasının planlandığını belirtmişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.