Haberler

Bursa''nın saat kulesi yenilendi

Tarih: 13 Eylül 2007 Kaynak: Zaman
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı''ndaki saat kulesini yenileyerek hizmete açtı. Bir süre önce dört tarafı ayrı vakitleri gösteren saat, vatandaş tarafından eleştiriliyordu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen yeni saat kulesinde ipekböceği, Uludağ''ı simgeleyen kayak resmi, Osmanlı tuğrası ve otomotiv motifi yer alıyor. Bursa''nın sembollerini taşıyan saat kulesi, kentin kurtuluş yıldönümünde hizmete açıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Recai Ekmekçi''nin açılışını gerçekleştirdiği saat kulesinin üzerindeki branda çevredeki vatandaşların alkışlarıyla indirildi. Vatandaşlar, açılış sonrasında saat kulesinin görüntüsünü fotoğraflamak için adeta birbirleriyle yarıştı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Recai Ekmekçi, açılışta yaptığı konuşmada, 3,5 yıllık görev süreleri içinde her alanda Bursa''nın yıllardır biriken sorunlarını bir bir çözdüklerini söyledi. Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı''nın kentin vitrini olduğunu ifade eden Ekmekçi, "Yerel iktidara geldiğimizden bu yana Bursa''nın el atılmayan sorunlarına çözümler üretmek için çabaladık. Ulaşım konusuyla başladığımız projelerimizi Atatürk Caddesi asfalt çalışmaları, Setbaşı Köprüsü''nün yenilenmesi gibi çalışmalarla sürdürdük. Özverili çalışmalarımız sayesinde Atatürk Caddesi, kentin prestij caddelerinden biri haline geldi." dedi. Son olarak yüzyıllardır Bursa ile anılan saat kulesini de kentin imajına uygun biçimde yenilediklerini dile getiren Ekmekçi, "Bursalılar her yeni gün Büyükşehir Belediyesi''nin yenilikleriyle güne başlamaya devam edecekler." ifadesini kullandı.

25 yıllık saat kulesini projelendiren Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Merih Ercan, saat kulesini yeniden Bursa''ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek şunları söyledi: "Zor bir işti, ancak şu anda hafiflemiş durumdayım. Şehrin en prestijli noktasına böyle bir eser hazırlamak kolay değildi. Umarım Bursalılar da çalışmamızı beğenirler. Saat kulesi için benim projemi onaylayan ve bana destek olan Büyükşehir Belediyesi''ne teşekkür ediyorum." Saat kulesini yaklaşık 3 aylık bir hazırlık döneminin ardından 20 günde monte ettiklerini söyleyen Ercan, "Yarı klasik sayılabilecek bir çalışmada kinetik sanatını katarak hareketli döner bir platform hazırladım. Modern çağda ışık çok tercih ediliyor. Bu nedenle tasarımıma ben de ışık ekledim. Döner platformda Cumhuriyet döneminde Bursa''da atak yapan tekstil, turizm ve otomotiv simgeleri ile Osmanlı devlet armasını kullandım." diye konuştu. Döner mekanizmalı saat kulesi, yeni haliyle göze hitap ederken, motifleriyle şehrin tarihi dokusunu ve bugünkü özelliklerini yansıtıyor. 3 kademeden oluşan ve 9,90 metre yüksekliğinde tasarlanan saat kulesi çelik konstrüksiyon üzerine kaplanan limra taşından oluşuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.