Haberler

Taksim''e cami planı hazır

Tarih: 14 Eylül 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grubu''nun önceki gün yaptıkları toplantıda, Taksim Gezi Parkı''na cami yapılmasına ilişkin projenin, bir sonraki meclis toplantısında gündeme getirilmesi için mutabakata varıldığı öğrenildi. Yedi ayrı üyenin ortaklaşa verdikleri bir önerge ile Taksim Gezi Parkı''na, son mimari tekniklerle donatılmış ve turistik görselliği bulunan bir cami yapılması için adım atıldı. Toplam 14 milyon dolarlık ruhsat ve taahhüt bedeli öngörülen projenin meclisten kabulü halinde, hemen bir ''Cami Yaptırma Derneği'' kurulacağı ve bu dernek sayesinde; caminni yarıya yakın maliyetinin bağışlardan elde edilmesinin planlandığı da belirtiliyor.

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Anayasa''nın insanların din ve vicdan hürriyetlerini teminat altına aldığını, ancak Taksim''e cami yapma istek ve arzusunun, din ve vicdan hürriyetinden çok, rejime karşı çıkışın bir simgesi olacağını söyledi. Muhçu, gerek Gezi Parkı''nın, gerekse Taksim''in cami inşatına uygun bir karekteristik içermediğine de dikkat çekerek, "Kimsenin ibadet hürriyetine kimse karışamaz. Ancak yıllardan beri, Ulubatlı Ha-san''ın surlara bayrak dikmesi mantığıyla Taksim''e cami yapma emeli siyasidir" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.