Haberler

İstanbul’un ‘Bilgi ve Yaşam Portalı’ açıldı

Tarih: 10 Ekim 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi ve Cisco tarafından İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla hazırlanan İstanbul Bilgi ve Yaşam Portalı (http://turkey.thebeehive.org), Başkan Kadir Topbaş tarafından basına tanıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi ve uluslararası İnternet teknolojileri altyapısı üreten Cisco firması, İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali’ni (http://turkey.thebeehive.org) hazırladı. One Global Economy firmasının işbirliğiyle hazırlanan Başkan Kadir Topbaş ile Cisco Gelişen Pazarlar Bölgesi Başkanı Paul Mountford ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir’in katıldığı bir törenle basına tanıtıldı. Tuzla’daki Yayla Semt Konağı’nda yer alan BELNET’te düzenlenen törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok ile Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut da hazır bulundu.


Para, Sağlık, Eğitim, İş Bulma, Kariyer, Girişimcilik, Aile, Kiracı, Ev Sahibi Olma ve Yurttaşlık Bilgileri başlıkları altında İstanbulluların ihtiyaç duydukları tüm temel bilgileri içeren ‘İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali’, özellikle düşük ve orta seviye gelir gurubuna mensup kişilerin yaşam kalitesini yükselterek toplumun tüm kesimlerinin birbiriyle yakınlaşmasını amaçlıyor. Mevcut belediye hizmetleri temel alınarak geliştirilen portalin hazırlanması sırasında vatandaşlarla yüzyüze görüşülerek, günlük yaşamda en çok ihtiyaç duyulan bilgiler tespit edildi. Kısa bir süre sonra web sitemiz üzerinden de ulaşılabilecek portale Başkan Topbaş’ın talebi doğrultusunda ‘Çevre’ başlıklı bir bölüm de eklenerek, İstanbulluların çevre duyarlılığının daha da arttırılması sağlanacak.

Başkan Topbaş; “Çok önemli bilişim projeleri hayata geçiriyoruz”
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, internetin bilgi çağının en önemli buluşu ve 21. yüzyıl insanının yaşamını etkileyen en önemli gelişmelerden biri olduğuna dikkat çekerek, yaş ortalaması 38 olan Türkiye’de internet kullanım oranının yüzde 22 ile 16 milyonda kalmasının yetersiz olduğunu söyledi. Türkiye’de internet kullanım oranını hızla yaygınlaştırmak amacıyla e-dönüşüm stratejisini belirlediklerini ve bu kapsamda 2010 yılına kadar İstanbul’da bilgi ve hizmete erişimi kolaylaştıracaklarını, belediye çalışanlarının bilgi ve paylaşım olanaklarını arttıracaklarını dile getiren Kadir Topbaş, sosyal ve ekonomik kalkınma amacıyla bilişim yatırım ve uygulamalarına çok önem verdiklerini kaydetti.

İstanbul’u daha hızlı internet ve bilgi erişimi için fiberoptik ağla donattıklarını ve BELNET adı altında şehrin çeşitli noktalarında 50 adet temiz internet evleri oluşturduklarını vurgulayan Başkan Topbaş, “Bugün (http://turkey.thebeehive.org/istanbul) adresinden yayın yapacak ‘İstanbul Arı Kovanı’ adı da verilen portali açıyoruz. Tüm kentlilere yönelik bu site genç, yaşlı, kadın, erkek herkese hizmet verecek ve yaşamı iyileştirme çabalarında İstanbullulara kolaylık sağlayacak” dedi.

Portalin Türkiye ve İstanbul için bir ilk olma özelliğini taşıdığının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “Bunun nedeni İstanbul’a özgü içeriği ve belediyemizin hizmetleriyle zenginleştirilmiş bir web sitesi olmasıdır. Portalimiz ile ağırlıklı olarak 12-18 yaş arası gençlerin kullandığı BELNET’leri diğer tüm toplum kesimlerine açıyoruz” diye konuştu.

Paul Mountford; “İstanbul’da dijital otobanlar inşa ediliyor…”
“Fiziksel otobanları yapmakla yetinmeyip dijital otobanlar da inşa ettiği için Başkan Kadir Topbaş’ı teşekkür ediyorum” diyen Cisco Gelişen Pazarlar Bölgesi Başkanı Paul Mountford da geniş bantın internetin tüm zenginliğini paylaştırmak adına çok büyük bir rol üstlendiğini belirterek, bu teknolojinin günümüzün modern sanayisi olarak da adlandırılabileceğini söyledi.

Açtıkları internet portali sayesinde dar gelirli insanları internetin nimetlerinden istifade ettirmek istediklerini ifade eden Paul Mountford, “Sayın Kadir Topbaş, yenilikçi düşüncenizden, vizyonunuzdan ve en önemlisi dijital platformu halkınızın hizmetine açtığınızdan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum” diye konuştu.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir’in siteyi tanıttığı törende, daha sonra Başkan Topbaş Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci ile data hattı üzerinden ücretsiz olarak konuştu. Kadir Topbaş, internet kullanan öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.