Haberler

AB tuvaleti açılamadı!

Tarih: 16 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Ali Leylak, Hasan Kırmızıtaş

Harran''da AB fonlarıyla 3 ayda yaptırılan, kliması, makyaj odası bile bulunan lüks tuvalet, fosseptik çukuru açılmadığı için 8 aydır bir türlü kullanılamıyor!

Tarihi kalesi, kümbet evleri ve dünyada kurulan ilk İslam üniversitesiyle her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Harran''da AB fonlarıyla yaptırılan lüks tuvalet, 8 aydan bu yana fosseptik çukuru açılmadığı için kullanılamıyor. Aynı nedenle, il merkezindeki Balıkgöl''de uygulanacak projeden de vazgeçildi.

Kasım 2006''da Harran''da inşaatına başlanan, makyaj odası, bebek emzirme odası bulunan, havalandırması ve klimasıyla lüks görüntüye sahip olan tuvalet üç ayda tamamlandı.

''Söz, çukuru açacağız''
Ancak, sit alanında kanalizasyon şebekesi bulunmaması ve kullanılabilmesi için gereken fosseptik çukuru açılamayınca lüks tuvalet 8 aydan bu yana açılamadı.

Şanlıurfa İl Turizm Müdürü Selami Yıldız, "Yıllardır kriterlerden bahsedip AB''ye giremediğimizden şikâyet ediyoruz. Ancak, biz fosseptik açmayarak, AB''nin yaptırdığı tuvalete bile giremiyoruz" dedi.
İlçeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, AB desteğiyle yapılan lüks tuvaletten yararlanamadıkları için ihtiyaçlarını ilçedeki Hayat-El Harrani Camii''nin tuvaletinde gidermek zorunda kalıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nda görevli proje koordinatörü Tuğba Köksal, "Müteahhit firma kısa sürede çukuru açacağı sözünü verdi" diye konuştu,

43 bin euro harcandı
Kapısında, AB, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile GAP İdaresi''nin logolarının yer aldığı, ''Bu Proje Avrupa Birliği Desteğiyle Oluşturulmuştur'' tabelası asılı olan tuvalet
43 bin euro''ya mal oldu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.