Haberler

Şişhane–Ayazağa arası metroyla 21 dakikaya iniyor!

Tarih: 13 Şubat 2008
Başkan Topbaş, 4. Levent–Taksim Metrosu’nu Şişhane’ye kadar uzatacak rayların döşendiğini, hattın Ayazağa’ya kadar olan kısmının da yılsonuna kadar tamamlanacağını müjdeledi. Yılsonunda Şişhane’den Ayazağa’ya 21 dakikada ulaşılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ATV Haber’in canlı yayınına katılarak metro çalışmalarıyla ilgili soruları cevaplandırdı. Yerin 40 metre altında çalışmaları hızla devam eden Taksim –Şişhane Metrosu’nda ATV Haber’den Korhan Varol’un soruları cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, 4. Levent–Taksim Metrosu’nu Şişhane’ye kadar uzatacak çalışmaların tamamlandığını ve hattın 29 Ekim 2008 tarihinde hizmete alınacağını müjdeledi.

Taksim –Şişhane Metrosu’nun ray döşeme çalışmalarının tamamlandığını, hattın Ayazağa’ya kadar olan kısmının da yılsonuna kadar bitirileceğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Metro çalışmalarının tamamlamasıyla trafik rahatlayacak ve vatandaşlarımız Şişhane ile Ayazağa Atatürk Sanayi Sitesi arasını sadece 21 dakikada katedecek” dedi.

“Metro ve tünel gibi ulaşım aksları İstanbul için vazgeçilmez” olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “Şu anda Taksim-Şişhane arasındaki 1650 metrelik hattın ray döşemesinde son 20 metredeyiz. Bu akşam çalışmalar bitirilecek ve yarın bu hat bağlanmış olacak. Şu anda Galatasaray’ın 40 metre altındayız ve hummalı bir çalışma var. Taksim-Şişhane Hattı’nda Ağustos ayında yeni alınacak 90 civarında vagonla deneme seferine başlayacağız. İnşallah bu hattı yılsonuna kalmadan 29 Ekim’de açacağız. Yani insanlarımız Şişhane’den Ayazağa’daki Atatürk Sanayi Sitesi’ne 10 istasyon geçerek 21 dakikada gidebilecekler. Böylece bizim bu hattaki yolcu kapasitemiz çok daha fazla artmış olacak ve İstanbul’un metro sistemi yavaş yavaş ortaya çıkmış olacak. . İstanbul için öngördüğümüz 550 kilometrelik metro ağına adım adım ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Çalışmaların verdiği rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz…”
Taksim-Şişhane Metro Hattı’nın elekmetromekanik çalışımlarının da hızla sürdüğünü, istasyon imalatlarında ise sona yaklaşıldığını açıklayan Başkan Topbaş, metro ve tünle çalışmaları nedeniyle bölgedeki vatandaşların kaygı duymasına gerek olmadığını belirterek, şunları kaydetti;

“Büyükşehir Belediyesi olarak metro ve tünel çalışmalarına başlamadan önce tespitler yapıyoruz. Mevcut yapıların durumunu raporluyoruz, daha sonra da günlük sismik hareketleri tespit ediyoruz. Taksim-Şişhane Hattı’nda bu çalışmalardan kısmen etkilenen 65 yapı tespit edildi ve 3 tanesinde güçlendirme yapıldı. 10 ekibimiz güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca yüklenici firmalara sigorta şartı da getirdik. Bölgedeki evlerde hayati tehlike olsaydı mutlaka tahliye ederdik. Sıkıntılar o boyutta değil. İhale şartnamesi kapsamında bu sorunları telafi ediyoruz. Metro hatlarını hızla bitirmek için 24 saat çalışıyoruz. Rahatsız olan insanlarımızdan özür diliyorum.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.