Haberler

15 ''Marka Kent'' dünya turizmine kazandırılacak

Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kentsel ölçekte markalaşma projesi ile Bursa başta olmak üzere kültürel yönden zengin 15 il ''marka kent'' oluşturularak dünya turizmine sunulacak. Şehir turizmi ile öne çıkan İstanbul ve Antalya gibi şehirlerin yanında kültür turizmi ile öne çıkan 15 şehir marka kent haline getirilecek. Yüksek Planlama Kurulu''nca kabul edilen Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ve Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planı kapsamında Kentsel Ölçekte Markalaşma Stratejileri programı tanıtımı Bursa''da yapıldı.

Konuşmaların ardından Türkiye Turizm stratejisi 2023 ve Marka Kent Eylem Planı, Avrupa Birliği ve Diğer Uluslararası kuruluşların fon kaynakları ile Destinasyon Markalaşması konularında panel düzenlendi. Panele Türkiye Turizm Stratejisi koordinatörü Gürsel Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Projeler Genel Koordinatörü Tülin Okumuş ve Proper İletişim A.Ş Müdürü Pelin Bengisu konuşmacı olarak katıldılar.

23 Milyon Turist 18,5 Milyar Dolar Döviz
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Büyük, turizmin son yıllarda dünyada olduğu kadar Türkiye için de büyük önem taşıdığını söyledi. Büyük, "Dünyada 850 milyon turist, 850 milyar dolarlık turizm pazarını oluşturuyor. 2007 yılında ülkemize 23 milyon 341 bin yabancı turist gelerek 18 buçuk milyar dolar döviz bırakmışlardır'' dedi.

Hükümetin 2023 Turizm eylem planında Marka Kültür Kentleri Projesi''nin de olduğunu belirten Büyük, ''Bu proje ile şehir turizmi ile öne çıkan İstanbul Antalya gibi şehirlerin yanında kültür turizmi ile de öne çıkan 15 civarındaki şehrimizi marka kent yaparak dünya turizmine sunma stratejisi belirlendi." şeklinde konuştu.

Bursa turizm pastasından yeteri kadar pay alamıyor
Bursa Valisi Şahabettin Harput ise, Bursa''nın turizm pastasından yeteri kadar pay alamadığını vurguladı. Vali Harput marka kent olmanın yalnızca turizm gelirlerini artırma açısından önemli olmadığını vurgulayarak; "Turizm pastasından bir pay almanın da ötesinde sahip olduğumuz büyük zenginlik ve büyük kültür mirasını ayağa kaldırarak dünyaya tanıtma ve bize bu mirası bırakan o şanlı ecdadın ruhlarını da mesrur etme adına ayrı bir kazanım olacaktır bizim için" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Recai Ekmekçi de göreve geldiklerinden beri Yeşil Bursa''yı geri kazanma ve model bir kent yapma gayreti içinde olduklarını belirtti. Ekmekçi, bu kapsamda kentsel dönüşüm projeleri ile Yeşil Bursa''yı yeniden canlandırmaya çalıştıklarını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.