Haberler

İstanbul’da tüm projeler özürlülerin onayından geçecek…

Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yapılacak tüm projelerin özürlülere yönelik sivil toplum kuruluşları ile mimarlar ve Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonun onayından geçeceğini açıkladı. Hedef bütün İstanbul’u özürlülerin kullanabileceği medeni ölçüye taşımak…

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş, mimarlar, sivil toplum kuruluşları ve özürlü temsilcilerinden oluşan Özürlüler Komisyonu ile bir toplantı yaptı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya Başkan Topbaş’ın Danışmanları Yahya Baş ve Yücel Çelikbilek ile Belediye Meclisi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan, Fiziksel Engelliler Vakfı Genel Müdürü Ali Şahin ve Mimarlar Şükrü Sürmen ile Müberra Kavak katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanı Murat Tuncay ve Boğaziçi İmar Müdürü Yakup Demirhan da toplantıda hazır blundu.

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da bundan sonra yapılacak tüm projelerin ve yatırımların bu Özürlüler Komisyonu’nun onayından geçeceğini belirterek, şehrin özürlüler tarafından daha rahat kullanılabilmesi için mevcut yapıların da taramadan geçirileceğini açıkladı. Göreve geldiklerinde İstanbul’un plansız bir şehir olduğunu ve birçok sorunu önlerinde bulduklarını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

İmar Yönetmeliği özürlülere uygun hale getirildi
“İstanbul’un büyük sorunlarının sorumluğu bize yüklendi, ancak bundan hiç yüksünmedik. Şeref duyduk. İstanbul’un sorunlarını çözmek adına attığımız adımlar bizim için onur kaynağı. Sorunları çözerken de şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışı ile sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar KİPTAŞ’ın konutlarında, inşa ettiğimiz kültür merkezlerinde, yaptığımız okullarda, aldığımız otobüslerde ve tramvaylarda, vapurlarda, iskelelerde, üstgeçitlerde, yaya geçitlerinde ve kaldırımlarda, kısacası yaptığımız bütün yatırımlarda özürlüleri de dikkate aldık. Artık İstanbul’daki engelliler de şehri rahatlıkla kullanabilsin istiyoruz. Bununla ilgili var olan çalışmalarımızı biraz daha geliştirerek, bundan sonra üzerinde daha çok hassasiyetle duracağız. Yeterli olmasa bile, tüm özürlülerimiz önemli bir çalışma sürecinde olduğumuzun farkında. Özürlülere karşı hassasiyetimiz biliniyor. Dönemimizde iki adet olan özürlüler merkezini 18’e çıkarttık. Şu anda bu merkezler çok yaygın olarak kullanılıyor” diye konuştu.

Özürlülerle ilgili devam eden çalışmaları biraz daha geliştirmek için çalışmaların iki mimar danışmanın koordinasyonunda yürütüldüğünü dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul’u özürlülerce çok rahat kullanılabilen bir şehir haline getirmek için tüm alanlarda bir değerlendirme yapacağız. Bundan sonraki tüm projelerimizin özürlülerimizin kullanabileceği formata uygun olup olmadığını da bu komisyon onaylasın istiyorum. Yapılarda özürlülere yönelik aranacak nitelikleri dönemimizde İmar Yönetmeliği’ne koyduk. Herkesin bu kriterlere uyma zorunluluğunu getireceğiz. Mesela kişiler ya da firmalar yönetmeliği uygulamazsa iskan alamayacak. Bütün ilçe ve ilk kademe belediyelerinin ilgili birimleri de davet edilerek onların da özürlülere yönelik nasıl uygulamalar yapması gerektiği üzerinde tartışılacak. Çalışmaya katkıda bulunmak isteyenlerin görüşleri de alınarak bu komisyonda değerlendirilecek” dedi.

İlk uygulama seçilecek pilot bölgede olacak…
Öncelikle bir ilçenin tamamını ya da bir kısmını pilot bölge seçerek o bölgeyi tamamen özürlülerimizin kullanımına uygun hale getireceklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra bu uygulamanın İstanbul geneline yaygınlaştırılacağını kaydetti. Alt ve üst geçitlerinden, yaya ulaşım alanlarına ve toplu ulaşım araçlarına kadar her alana özürlü gözüyle bakılacak örnek bir çalışma yapacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Arzu ettiğimiz şu; ‘İstanbul’da ne kadar çok alanı özürlülere rahatça kullandırabiliriz’, bunun üzerinde çalışacağız. İşte bu çalışma gurubu gerekirse üniversitelerden de destek alarak mevcut alanlardaki düzenlemeleri özürlüler gözüyle tekrar gözden geçirecek. Diğer taraftan da bundan sora uygulamaya koyduğumuz işlerin proje ve inşaat aşamasında engellilere uygun olup olmadığının kararını da bu çalışma gurubu verecek. Üstgeçitler ve merdiven korkuluklarının başlangıç ve bitiş noktalarında görme özürlülerin dahi merdivenin kaç basamak olduğunu, nereye çıktığını, dokunduğu zaman okuyabileceği kabartmalı yazılardan tutunuz da görme özürlünün ayak hareketlerini algılayacak kameralara ve hatta sinyalizasyondaki sesli ikazlara kadar her şey düşünülecek. Bu uygulamayı sonra İstanbul geneline yaygınlaştıracağız. İnanıyorum ki Türkiye’de ilk defa özürlülere yönelik bu boyuta bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Bu çok önemli bir çalışma. Tüm uygulamalarımız Türkiye için de örnek olacak. İstanbul’da engelli olduğu için şehri kullanamayan, bir başka insana bağımlı halde olan insanlarımızın kendi gücüyle bu şehri kullanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. İnanıyorum ki bu çalışmalar sonucunda sokaklarda pek görmeye alışık olmadığımız, kenti kullanamayan birçok insanımızı artık aramızda görebileceğiz. Engelli vatandaşlar bir şehri bireysel olarak ne kadar çok kullanabiliyorsa, o şehir o kadar medenidir diyebiliriz. İstanbul da artık medeni bir kent olarak özürlüsünü düşünen ve kendisine buna göre yenileyen geliştiren bir sürece girmiş durumda.”

Üstgeçitlere özel tasarım…
Toplantıda yer alan üstgeçit maketlerini de tanıtan Kadir Topbaş, “Özellikle metrobus hattı üzerindeki rampaların özürlüler tarafından daha rahat kullanması için merdivensiz modeller geliştiriyoruz. Koyduğumuz asansörlerden istediğimiz verimi alamadık. Onlar için farklı çözümler üreteceğiz. Rampalar daha rantabl kullanılıyor. Güvenlik nedeniyle kullanımda tercih edilmeyen alt geçitleri de yüzeyde yapacağız. Tasarımcılar ve mimarlar üzerinde çalışacak. Metrobus üstgeçitleri günde 224 bin insan taşınması nedeniyle şu anda yeterli olmuyor. İçlerinde geçici yapılanlar var. Bu yoğunluğa uygun olarak düşünülen örneklerden bir tanesinde turnikeleri geçidin üstünde olan model. Yani aşağıda akbil turnikesi olmadığı için yığılmalar da ortadan kalkacak. Rampaların olamayacağı yerlerde yürüyen merdivenler olacak. Asansörlerin daha şeffaf hale getirilip bir büfeyle entegre edilerek kontrolünü sağlamak gibi adımlar da atacağız” şeklinde konuştu.

İstanbul özürlüler alanında da dünya ile yarışıyor…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Özürlüler Komisyon Başkanı Cemal Merdan da Büyükşehir’in bu dönem özürlülere yönelik çok önemli hizmetlere imza attığını belirterek, “Başkanım, özürlülerle ilgili yaptığınız çalışmalar konusunda çok mütevazi davranıyorsunuz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu dönem özürlülere yönelik olarak gerçekten benim rüyalarımda görsem de inanamayacağım kadar çok önemli çalışmalar yaptı. Gerçekten Büyükşehir Belediyesi yaşanabilir bir şehir oluşturmak konusunda dünyadaki diğer belediyelerle yarışıyor diyebiliriz. Ben bugün Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gittiğimde orda ne varsa İstanbul’da da artık bu var. Bu konuda çok başarılıyız. Kurulan Özürlüler Komisyonu da İstanbul’un dünyaya örnek bir çalışmalar yapmasını sağlayacak” diye konuştu.

Türkiye’deki birçok şehrin İstanbul’u pek çok alanda örnek aldığını bizzat gördüğünü ifade eden Cemal Merdan, “İnanıyorum ki bu çalışma İstanbul’daki var olan sorunları da çözecek. Sayın Başkanım, size bir ödül vermek gerekirse bence özürlülerle ilgili çalışmalarınızdan dolayı ödül almalısınız diye düşünüyorum. Çünkü bugüne kadar yapılan çalışmaları hayal bile edemiyorduk. Yani günün birinde İstanbul’a bir belediye başkanı gelecek ve 70 tane aracı özürlülere tahsis edecek. Bir özürlü vatandaş, ‘Ben şuraya gitmek istiyorum’ dediğinde o hizmeti hemen alabilecek diye düşünemezdim bile. Ama siz bunları başardınız. Siz gerçekten kutluyorum. İyi ki varsınız. Allah sizi başımızdan eksik etmesin” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.