Haberler

Ne köy olur senden, ne de kasaba...

Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Radikal Yazan: Yurdagül Şimşek
Meclis''te 862 belde belediyesini tarihe gömen yasa tasarısı kabul edildi. Yasa görüşülürken belediye unvanlarını kaybeden beldelerin ''hazin öykü''leri kürsüye taşındı: Adıyaman''ın Köseceli beldesi, nüfusu iki kişi eksik diye köye oldu.

Askere giden gençlerin yazılmaması da beldeleri mahalle ve köye dönüştürdü. Daha önce kapatılan bir beldenin yeniden kapatılması ve 11 köyün iki ilçeye bağlanması gibi yanlışlıklar ise muhalefetin uyarılarıyla son anda fark edildi. 

Nüfusu 2 binin altındaki 862 belde belediyesini kapatan yerel yönetimler düzenlemesi, Meclis''te kavga gürültü arasında madde madde geçerken görüşmelere, son anda fark edilen yanlışlıklar ve nüfusu birkaç kişi eksik çıktığı için belediye unvanını kaybeden beldeler damgasını vurdu.

AKP hükümeti, son nüfus sayımına göre nüfusu 2 binin altına düşen belediyeler ile İstanbul''un tarihi Eminönü ilçe belediyesinin kapatılmasına ve 43 yeni ilçe kurulmasına ilişkin tasarı için Meclis''i gece yarılarına kadar çalıştırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tasarıya özel önem vererek görüşmeleri takip etti. Ancak düzenlemeye karşı olan CHP, MHP ve DTP''nin engelleme girişimleri nedeniyle görüşmeler hem ağır ilerledi hem de tartışmalı geçti.

Son dakika golü
Muhalefetin uyarıları tasarının hükümet tarafından nasıl aceleye getirilerek hazırlandığını da ortaya çıkardı. Samsun''da 11 köyün yanlışlıkla yeni kurulan iki ilçeye birden bağlandığı, Adana''da Kabasakal ve Karahan köylerinin de yanlışlıkla Aladağ yerine Seyhan''a yazıldığı son anda anlaşıldı.

Bir belediyenin ikinci kez kapatıldığı da yine son anda fark edildi. Denizli ili Merkez ilçesine bağlı Korucuk Belediyesi, 12 Temmuz 2006 tarihli kararnameyle kapatılarak Denizli Belediyesi''ne mahalle olarak katılmıştı. Ancak bu düzenleme unutuldu ve tasarıda bu belediye bir kez daha kapatıldı. Yanlışlık anlaşılınca, Korucuk Belediyesi''nin kapatılmasına ilişkin hüküm, bir önergeyle tasarı metninden çıkarıldı. Böylece kapatılacak belde belediyesi sayısı 863''ten 862''ye düştü. Bu beldelerin tüzel kişilikleri, gelecek yıl yapılacak yerel seçime kadar devam edecek.

Muhalefet milletvekilleri, kapatılması öngörülen belediyelerin ''dramlarını'' da Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, Besni ilçesindeki Köseceli beldesi nüfusunun adrese dayalı sayıma göre 1998 çıktığını söyleyip isyan etti: "Sadece iki kişiyle tüzelkişiliği elinden alınmaktadır. Köseceli''de iki kişi yüzünden bir belediyenin kapısına kilit vurulmaktadır. Bu, hangi vicdana sığıyor, size soruyorum."

Adıyaman''ın Yaylakonak beldesinde de sayılmayanların bulunduğunun belgelerle ispatlı olduğunu savunan Köse, şöyle devam etti: "Öyle anlaşılıyor ki, sağlıklı bir sayım yapılmamıştır. Bundan dolayı, Yaylakonak Belediyesi Başkanı sayın Hasan Karakaya hukuki mücadelesini vermektedir. Eğer, hukuki mücadelede başarılı olursa bu beldemiz tekrar belediyeye dönecek midir? Bunun hesabını kim verecek? Oysa, bu beldemizin de tüzelkişiliği elinden alınacaktır. Şimdi, bu durumda Yaylakonak Belediyesi''nin halkı daha mı iyi hizmet görecektir?"

Nereye gitti bu insanlar!
CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, seçim bölgesinde kapatılması öngörülen sekiz belediyenin hepsinin ayrı hikâyesi olduğunu belirtti. Kumkale Belediyesi''nin nüfusunun geçen sefer 2 binin üzerinde olduğunu belirten Küçük, "2 bini kaçırmış. 30 kişi bulmadı veya bazı kayıtlar mükerrer çıktı diye... Bazı yanlışlıkların olduğu anlaşılıp 2 bini geçerse, şimdi bunu bu sistemin dışına atmak kime ne kazandırıyor?" diye konuştu.

CHP''li Küçük, Yenice''de Pazarköy ve Akçakoyun ile Gelibolu''da Kavakköy''ün kaderini 6 bin askerin değiştirdiğini söyledi: "Şimdi, askerleri almışız Kavakköy''den yazmışız Gelibolu''ya, Kavak''ın nüfusu 7 binden 1000''e düşmüş. Yani, şimdi, böyle bir şey olur mu? Neden? Askerler evvelden Kavak''ta yazılıydı, şimdi onları tuttuk Gelibolu merkeze yazdık, Kavak''ın nüfusu düştü, kapatalım..."

Genç: Hüküm giymiş adamsın
Küçük konuşurken, CHP ve AKP''li vekiller arasında çıkan tartışma yumruklaşmaya varıyordu. Araya giren vekiller kavgayı önledi. Tunceli Milletvekili Kamer Genç''in Başbakan Erdoğan hakkındaki sözleri de gerilim yarattı: "Sen kimsin yahu, sen hüküm giymiş insansın. Gitmişsin seçildikten sonra Amerika''ya yalvarmışsın ''Genelkurmay Başkanı''yla aramızı yapın; biz bunlara zarar vermeyiz'' demişsin..." Genç, tepkiler arasında konuşmasını, "Arkasından adamın gidip ''Bu adamı deliğe süpürmeyin'' demiş..." diye sürdürdü. İçişleri Bakanı Atalay, "Hiçbir hükümet gidip de bir başka ülkeye yalvarmamıştır, yalvarmaz. Tiynetinde böyle şeyleri olanlar ancak bunu ifade edebilir" diye yanıt verdi.

İşte 43 yeni ilçe
İstanbul''daki Eminönü ilçesini ''kapatıp'' Fatih Belediyesi''ne bağlayan yasayla 43 yeni ilçe kuruldu. İzmit, Adapazarı gibi büyükşehire bağlı ilk kademe belediyeleri ile Ümraniye''nin Ataşehir semti de yeni ilçeler arasında:

Adana: Çukurova, Sarıçam
Ankara: Pursaklar
Antalya: Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa
Diyarbakır: Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir
Erzurum: Palandöken, Yakutiye
Eskişehir: Odunpazarı, Tepebaşı
İstanbul: Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi
İzmir: Bayraklı, Karabağlar
Kocaeli: Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit, Kartepe
Mersin: Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir
Sakarya: Adapazarı, Arifiye, Erenler, Serdivan
Samsun: Atakum, Canik, İlkadım.

Belediyeyken ''küme düşen'' 862 belde
Adana: Akören, Birkent, Hamdilli, Kurtkulağı, Sağkaya, Gazi, Hacıbeyli, Bozgüney, Kaldırım, Yeşilköy, Zeytinbeli, Çelemli.
Adıyaman: Köseceli, Sugözü, Yaylakonak.
Afyonkarahisar: Yaka, Büyükkarabağ, Özburun, Akkonak, Deresinek, Eber, Karamik, Koçbeyli, Yüreğil, Çiçektepe, Doğanlı, Kadılar, Kınık, Uluköy, Yıprak, Adayazı, Aşağıpiribeyli, Bademli, Ayazini, Gazlıgölakören, Ballık, Başağaç, Karadirek, Kızık, Kusura, Menteş, Örenkaya, Sorkun, Yavaşlar, Güney, Küçükhüyük, Nuh, Savran, Tokuşlar, Karapınar, Kırca, Üçkuyu, Atlıhisar, Efe, Karacaören, Kayabelen.
Ağrı: Yayladüzü.
Aksaray: Camili, Bekarlar, Saratlı, Sofular, Ilısu, Acıpınar, Akçakent, Armutlu, Doğantarla, Sarayhan, Sevinçli, Ulukışla, Yuva, Bozkır, Çiftevi, Devedamı, Ozancık, Boğazköy, Damlaçimen, Gediksaray, Gümüş, Aydınca, Doğantepe, Uygur, Yassıçal, Kayadüzü, Eraslan, Akınoğlu, Alpaslan, Ballıdere, Belevi, Boraboy, Çaydibi, Destek, Esençay, Özbaraklı, Uluköy.
Ankara: Oltan, Kırbaşı, Uruş, Peçenek, Çağa, Sorgun, Yeşilöz, Bumsuz, Çalış, Yurtbeyli, Çeltikci, Sarıyar, Çalören, Devekovan, Gülhüyük, Kaçarlı.
Antalya: Bademli, Cevizli, Güçlüköy, Kuyucak, Süleymaniye, Yarpuz, Emişbeleni, Güzelbağ, Akçay, Köprülü, Ortaköy, Senir, Ormana, Gömbe, Bozova, Büyükköy, Çomaklı, Yeşilyayla, Bademağacı, Dağbeli, Ekşili, Karaveliler, Abdurrahmanlar, Belkıs. Ardahan: Aşıkşenlik, Ortakent.
Artvin: Damar, Meydancık, Kılıçkaya.
Aydın: Mursallı, Ataeymir, Geyre, Yenice, Bıyıklı, Yeniköy, Başaran, Kurtuluş, Arslanlı, Pirlibey, Salavatlı.
Balıkesir: Ilıca, Karaağaç, Kızıksa, Gölcük, Yaylabayır.
Batban: Hisar, Yücebağ.
Bayburt: Beşpınar, Akşar, Arpalı, Çayıryolu, Konursu.
Bilecik: Cihangazi, Tarpak, Küre. Bingöl: Çaytepe.
Bitlis: Kolludere.
Bolu: Pazarköy, Taşkesti.
Burdur: Çanaklı, Yeşilbaşköy, Çamlık, Gündoğdu, Kızılkaya, Ürkütlü, Bayır, Kozağacı, İbecik, Yusufça, Büğdüz, Kozluca, Beyköy, Hasanpaşa.
Bursa: Kınık, Ovaazatlı, Narlıca, Sölöz, Yenisölöz.
Çanakkale: Gülpınar, Balıklıçeşme, Kozçeşme, Yeniçiftlik, Kavakköy, Kumkale, Akçakoyun, Pazarköy.
Çankırı: Çardaklı, Saçak, Yeşildumlupınar, Çavundur, Dumanlı, Hacımuslu, Sivricek, Taşkaracalar, Ünür, Dodurga, Elmalı, Kalfat, Özlü, Yaylakent, Gümerdiğin, Gürpınar, İkizören, Yukarıöz, Yüklü.
Çorum: Alacahöyük, Büyükhırka, Çopraşık, Eskialibey, Kunduzlu, Evci, Evren, Alpagut, Hacıhamza, Çamlıca, Narlı, Elvançelebi, Düvenci, Konaklı, Seydim, Başpınar, Demirşeyh, Kaledere, Kavşut, Tuğlu, Yörüklü.
Denizli: Darıveren, Dodurgalar, Gölcük, Kelekçi, Kumafşarı, Yassıhüyük, Yeşildere, Yumrutaş, Gölemezli, Boğaziçi, Dağal, Kutlubey, Belevi, Denizler, Hançalar, İsabey, Ortaköy, Selcen, Beylerli, Gemiş, Eziler, Karaçay, Kızılyer, Gölbaşı, Karaköy, Aşağışamlı, Cankurtaran, Ahmetli, Duacılı, Siğma, Tosunlar, Baharlar, Çağırgan, Garipköy, Kızılca, Pınarlar, Solmaz, ulukent.
Diyarbakır: Yukarışeyhler, Ağaçlı, Bayrambaşı.
Edirme: Hacı, İbriktepe, Kocahıdır, Sultan, Çamlıca, Mecidiye, Paşayiğit, Yenimuhacir, Çöpköy, Kurtbey, Yeniköy.
Elazığ: Çakırkaş, Yarımca, Hankendi, İçme, Baltaşı.
Erzincan: Bahçeliköy, Çağlayan, Dörtler, Uluköy, Yaylabaşı, Altunkent, Mercan, Altınbaşak, Bayırbağ, Karakaya.
Erzurum: Kandilli, Yeniköy, Yavi, Halilçavuş, Çamlıkaya, Madenköprübaşı, Şekerli, Alvar, Pehlivanlı.
Eskişehir: Osmaniye, Gümüşkonak, Kayakent, Gündüzler, Alpagut, Dinek, Yunusemre, Laçin, Doğançayır, Dümrek, Kaymaz, Nasrettin Hoca.
Gaziantep: Tatlıcak, Cevizli.
Giresun: Kovanlık, Karabörk, Aydınlar, Kırıklı, Köprübaşı, Karabulduk, Duroğlu.
Gümüşhane: Salyazı, Arzular, Tekke.
Hatay: Söğüt, Kışlak, Yeditepe.
Isparta: Yakaafşar, İslamköy, Barla, Gökçehöyük, Pazarköy, Güneykent, Aydoğmuş, İncesu, Büyükgökçeli, Uluğbey, Yassıören, Ayvalıpınar, Kasımlar, Kesme, Göksöğüt, Körküler, Kumdanlı, Kuyucak, Özgüney, Sücüllü, Yukarıkaşıkara.
İzmir: Zeytinova, Ayaskent, Yenikent, Bozdağ, Çaylı, Kayaköy, Konaklı.
Kahramanmaraş: Alemdar, Bakraç, Dağlıca, Esence, Bozhüyük, Çardak, Taşoluk, Karadere.
Karaman: Kılbasan, Kisecik, Taşkale, Yeşildere, Yollarbaşı.
Kars: Koçköyü.
Kastamonu: Ortalıca.
Kayseri: Gömürgen, Kululu, Büyüktuzhisar, Elbaşı, Koyunabdal, Yeni Süksün, Gazi, Şıhlı, Zile, Büyük Toraman, Kayapınar, Amarat, Düver, Himmetdede, Küpeli, Kaynar, Pazarören, Alamettin, Gaziler, Karaözü, Yeşilkent, Emiruşağı.
Kırıkkale: Karaahmetli, Koçubaba, Kulaksız, Büyükafşar, Ceritmüminli, Konur, Köprüköy, Ahili, Çullu, Hasandede, Güzelyurt, Hamzalı, Irmak, Kılıçlar.
Kırklareli: Karahalil, Sinanlı, Sakızköy, Yenice.
Kırşehir: Mahsenli, Aşağıhomurlu, Büyükabdiuşağı, Köşker, Karacaören, Boğazevci, Başköy, Çağırkan, Hamit, İshaocalı, Kargınyenice, Ömerhacılı, Savcılıbüyükoba, Yelek, Çayağzı, Dulkadirli, Karahıdır, Toklümen, Ulupınar.
Kilis: Yavuzlu.
Konya: Avdan, Kayasu, Atakent, Engili, Gölçayır, Reis, Yazla, Adaköy, Akçabelen, Bayafşar, Emen, Esence, Gökçimen, Gölyaka, Kayabaşı, Kurucaova, Sevindik, Üstünler, Yenidoğan, Yeşildağ, Çağlayan, Dereiçi, Dereköy, Hamzalar, Harmanpınar, Hisarlık, Sorkun, Söğüt, Üçpınar, Büyükbeşkavak, İnsuyu, Kelhasan, Küçükhasan, Apa, Arıkören, Dinek, Güvencinlik, Türkmencamili, Yenisu, Çiftliközü, Gencek, Pınarbaşı, Yukarıkayalar, Ayaslar, Çınaroba, Deştiğin, Karağa, Koças, Konakkale, Yenice, Işıklar, Kutören, Sazgeçit, Alanözü, Aydoğmuş, Bademli, Bağbaşı, Bolat, Göynükkışla, Yalınçevre, Burunsuz, Çamlıca, Çavuş, Göçeri, İlmen, İmrenler, Kireli, Köşk, Mutlu, Balkı, Beykonak, Çavuşçugöl, Gökçeyurt, Başkuyu, Hayıroğlu, Yarma, Celep, Karacadağ, Kırkpınar, Tuzyaka, Hatunsaray, İnlice, Kavak, Kızılören, Sağlık, Başhüyük, Çeşmelisebil, Gözlü, Kadıoğlu, Kurşunlu, Başarakavak, Sızma, Akçalar, Bostandere, Çavuş, Kesecik, Ketenli, Afşar, Bolay, Çetmi, Ilıcapınar, Koçyazı, Piribeyli, Saray, Sülüklü, Turgut.
Kütahya: Çayırbaşı, Zafertepeçalköy, Hacıkebir, Aydıncık, Çerte, Eğrigöz, Günlüce, Örencik, Yenice, Akçaalan, Altınkent, Cebrail, Erdoğmuş, Fırdan, Gümele, Gürlek, Kayaköy, Üzümlü, Yenikent, Yeşilçay, Yunuslar, Dereköy, Hasanlar, Karbasan, Şeyhler, Kızılcaören, Sofular, Yakuplar, Bahtıllı, Çaysimav, Demirci, Gümüşsu, Hisarbey, Kalkan, Karacahisar, Kestel, Öreyler, Şenköy, Yaykın, Yemişli, Yeniköy, Yeşildere, Yeşilköy, Karamanca, Üçbaş, Aliköy, Balıköy, Gürağaç.
Malatya: Kozluca, Hasırcılar, Ağılbaşı, Ilıca, Yenice, Söğüt, Gökçe, Hasançelebi, İpekyolu, Kocaözü, Sofular, Beydağı, Erenli, Nohutlu, Tepehan.
Manisa: Gökkaya, Kemaliye, Piyadeler, Durhasan, İcikler, Mahmutlar, Çiçekli, Kayacık, Sandal, Hacıhaliller, Hamzabeyli, Sancaklıiğdecik, Selimşahlar, Üçpınar, Yağcılar, Yeniköy, Mersinli, Poyrazdamları, Alibeyli, Gökçe, Gümülceli, İshakçelebi, Kumkuyucak, Nuriye, Yağcılı.
Mersin: Büyükeceli, Uzuncaburç.
Muğla: Çamlıbel, Çayboyu, Turunç, Bafa, Bencik, Bozüyük, Yeşilbağcılar.
Nevşehir: İnallı, Kurugöl, Akarca, Göynük, Mahmat, Sarılar Topaklı, Suvermez, Abuuşağı, Gümüşkent, Ovaören, Karaburna, Kızılağıl, Kalecik, Kanlıca, Karahasanlı, Karasenir, Göreme, Aksalur, Mustafapaşa.
Niğde: Çömlekçi, Ulukışla, Yeşilyurt, Kızılca, Bademdere, Kitreli, Aydınyurt, Çavdarlı, Dikilitaş, Elmalı, Hacıbeyli, İçmeli, Kayırlı, Koyunlu, Ovacık, Aktoprak, Çiftehan, Yeniyıldız.
Ordu: Pelitözü, Geyikçeli, İslamdağ, Kösebucağı, Yalıköy, Alanyurt, Karahasan, Direkli, Eskiköy, Kaynartaş, Yokuşdibi, Topçam, Üçyol, Yeşilce, Kırlı, Hanyanı, Yenikent, Yeşilkent.
Osmaniye: Kırmıtlı, Alibeyli, Mehmetli. Rize: Güneyce, Yolbaşı.
Sakarya: Gölkent, Darıçayırı, Yuvalıdere, Lahna.
Samsun: İkizpınar, Kolay, Bekdiğin, Ilıca, Ambartepe, Gölyazı, Kocaman, Söğütlü.
Sinop: Yenikent, Güzelkent.
Sivas: Deliilyas, Kale, Çepni, Eğerci, İnkışla, Suçatı, Havuz, Gümüşdere, Çataloluk, Akçakışla, Baharözü, Yenikarahisar, Kalın, Kavak, Kümbet, Şeyhhalil, Şerefiye.
Şanlıurfa: Eyüpnebi. Şırnak: Fındık. Tekirdağ: Yenice, Şalgamlı, Balabancık, Kozyörük, Banarlı, Kumbağ.
Tokat: Akarçay, Ataköy, Bağtaşı, Cihet, Dikili, Gölgeli, Görümlü, Kınık, Çelikli, Hatipli, Karacaören, Akça, Değirmenli, Koçak, Tanoba, Üzümlü, Akbelen, Avlunlar, Büyükyıldız, Kemalpaşa, Yağmurlu, Gökçeli, Günebakan, Görçeşme, Kuyucak, Özalan, Serenli, Dereköy, Büşürüm, Cimitekke, Çevrecik, Demircili, Kızılcaören, Kuzbağı, Nebişeyh, Soğukpınar, Yolüstü, Çaylı, Kat, Ulutepe, Yazıtepe, Çıkrık, Kuşçu, Güzelbeyli, Yalınyazı, Yıldıztepe.
Trabzon: Adacık, Şinik, Çankaya, Atayurt, Fındıklı, Türkelli, Yeşilköy, Ataköy, Taşkıran, Uzungöl, Aykut, Balaban, Gülderen, Gürbulak, Yeşilova, Ballıca, Cumapazarı, Eskipazar, Gürpınar, Çamburnu, İskenderli.
Tunceli: Darıkent. Uşak: Büyükoturak, Ahmetler, Güllü, Karbasan, Güre, Ağaçbeyli, Avgan, Hasköy, Kışla, Omurca.
Yalova: Kocadere.
Yozgat: Baştürk, Kösrelik, Çakmak, Çalapverdi, Devecipınar, Ovakent, Özler, Sırçalı, Uzunlu, Yenipazar, Büyükkışla, Evciler, Bayındırhüyük, Bazlambaç, Beyyurdu, Özükavak, Çadırardıç, Esenli, Osmanpaşa, Çiçekli, Dedefakılı, Ahmetfakılı, Gedikhasanlı, Gülşehri, Karakız, Kuzayca, Paşaköy, Sarıkent, Bektaşlı, Sekili.
Zonguldak: Özbağı, Çaylıoğlu, Öğberler, Hacımusa, Sivriler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.