Haberler

Belediyelerin geliri yüzde 30 artacak

Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Bilal Çetin
Hükümet, yerel seçimler öncesinde Belediye Gelirleri Kanunu''nu çıkartarak belediyelerin gelirlerini yüzde 30 arttırmayı planlıyor. Kanunun çıkması halinde belediyelere gönderilen kaynağın 13.5 milyar YTL''den 17.5 milyar YTL''ye çıkması planlanıyor. Tasarıyla vatandaşı etkileyecek yeni vergiler getirilmiyor. Genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere aktıralacak paylar yeniden düzenleniyor. İl özel idareleri ve belediyelere nüfusa göre kaynak aktarılması uygulamasından vazgeçiliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu''nun Meclis''ten bu dönem çıkartılması talimatı verdi. Belediyeler Kanunu''nda yapılan değişiklikle belediyelere birçok yeni yetki verilmeine rağmen gelirleri arttırılmamıştı. Tasarını yasalaşması halinde il özel idareleri ve belediyelerin gelirleri yüzde 30 oranında artacak.

Yeni Vergi Getirilmiyor
Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı ile vatandaşı etkileyecek yeni vergilerin getirildiğinin iddia edilmesine rağmen, yeni vergiler getirilmediği ''Belideye Gelirleri Kanunu''nda yer alan vergilerin güncellendiği ortaya çıktı. Tasarıyla hayvan kesimi muayene ve denetleme harcı, havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazı vergisi, bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare gibi eğlence yerleri için getirildiği iddia edilen vergilerin mevcut kanunda olduğu belirtildi. Tasarıyla getirildiği iddia edilen taşıtların park edilmesinden dolayı vergi alınacağına yönelik iddianının da doğru olmadığı, mevcut kanunda bu düzenlemenin olmasına rağmen belediyelerin bu yasayı işletmediği belirtildi. Konaklama vergisi getirilmesi de tasarının ilk eklinde yer almasına rağmen turizmcilerden gelen tepkiler üzerine tasarıdan çıkartıldı.

Genel Bütçeden Payları Artıyor
Tasarıyla il özel idareleri ve belediyelerin gelirlerinin arttırılması için yeni vergiler getirmek yerine genel bütçe gelirlerinden aldıkları paylar yeniden düzenleniyor. Tasarıyla genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 5''i büyükşehir belediyelerine, yüzde 1,65''i büyükşehir belediye sınırları içindeki ilçe belediyelerine, yüzde 3,20''si diğer belediyelere ve yüzde 1,15''i il özel idarelerine ayrılacak. İstanbul ve Kocaeli için özel düzenleme yapılan tasarıda genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden İstanbul ve Kocaeli İl Özel İdarelerine gönderilecek paylardan yüzde 25''i İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerine gönderilecek.

Büyükşehirlere önemli kaynak
Tasarı İstanbul başta olmak üzere büyükşehir belediyelerinin gelirlerinin arttırılmasına yönelik hükümler taşıyor. İlçe belediyeleri tarafından tahsil edilen birçok vergi ve harcın yüzde 25''i büyükşehir belediyelerine gönderilecek. İlçe belediyelerinin tahsil ettiği, emlak, bina, eğlence ve çevre temizlik vergii vergilerin yüzde 25''i büyükşehir belediyelerine aktarılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.