Haberler

Aydınlık sokak için cebimizden her ay 1.25 YTL çıkacak

Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici
ÖİB''nin hazırladığı yasa taslağına göre, konut aboneleri aylık 1.25 YTL, diğer aboneler ise aylık 3.5 YTL aydınlatma bedeli ödeyecek. Tasarı yasalaşırsa yılda yaklaşık 575 milyon YTL fazladan ödeme yapacağız!..

Özelleştirme aşamasındaki Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ''nin (TEDAŞ) bilançosunu düzenlemek isteyen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) aydınlatma bedellerini vatandaşın sırtına yıktı. Bir süredir konuşulan ve sivil toplum örgütleri tarafından tepki ile karşılanan aydınlatma bedellerinin abonelere yansıtılmasına ilişkin yasa taslağı, ÖİB tarafından hazırlanarak Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara gönderildi. Taslakta, ''Her bir dağıtım bölgesinde mesken abonesi başına aylık 1.25 YTL, diğer her bir abone başına da 3.5 YTL genel aydınlatma payı alınır'' denildi. Tasarının yasallaşması durumunda ayda 50 YTL elektrik faturası ödeyen vatandaşa yüzde 2.5 oranında elektrik zammı gelecek gibi görünüyor.

2 Milyar YTL Alacaklı
Türkiye genelinde 2006 yılı sonu itibarıyla konut abone sayısının 23 milyon 658 bin, diğer abonelerin sayısının da 5 milyon 233 bin olduğundan hareketle, tasarının yasallaşması durumunda elektrik faturalarına yılda yaklaşık 575 milyon YTL ek bir yük gelecek. Üstelik bu rakamın 354 milyon 880 bin YTL''lik kısmı konut abonesi olan vatandaşın sırtından sağlanacak. ÖİB''nin söz konusu yasa taslağını hazırlamasında ana etken olarak halen Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ''nin belediyeler ve il özel idarelerinden tahsil edemediği 2 milyar YTL''lik aydınlatma bedelinin bulunduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul Avrupa Yakası, Başkent EDAŞ ve Sakarya EDAŞ''ı özelleştirme sürecine sokan ancak daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan''ın da talimatı ile ihaleyi belirsiz bir tarihe erteleyen ÖİB''nin yeniden ihaleye çıkmadan önce elektrik dağıtım bölgelerini daha cazip hale getirmeye çalıştığı öne sürülüyor.

Yolu Danıştay Açtı
Aslında ÖİB''nin aydınlatma giderlerini vatandaşa yıkmasının arkasında yatan bir başka neden de geçtiğimiz yıl Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu''nun Siirt Özel İdaresi''nin açtığı davada aldığı karar. Kurul, il sınırları dışında kalan bölgelerin aydınlatma bedellerinin özel idarelere fatura edilmeyeceğine hükmetti. O tarihte TEDAŞ''ın sokak aydınlatmasından belediyelerden alacağı 1 milyar YTL; özel idarelerden alacağı da 600 milyon YTL düzeyindeydi. O zamana kadar TEDAŞ aydınlatma giderlerini şehir içinde belediyelere, şehir dışında ise il özel idarelerine fatura ediyordu. Bugün ise TEDAŞ''ın toplam alacağının 2 milyar YTL''yi aştığı öne sürülüyor.

Anadolu yakası konutları yılda 23.3 milyon YTL ödeyecek
ÖİB''nin özelleştirme listesinde bulunan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım''ın yani AYEDAŞ''ın toplam abonesi 1 milyon 911 bin civarında. Bunun 1.5 milyonu konut. Anadolu Yakası''nı özelleştirmeden alan şirket 1.5 milyon mesken abonesinden yılda 23.3 milyon YTL sokak aydınlatma bedeline cepte gözü ile bakabilecek.

İçişleri Bakanlığı''na görev
Taslakta güvenlik nedeniyle yapılan aydınlatmaların da çerçevesi çizilerek şöyle deniliyor: "Bu kapsamda yapılacak genel aydınlatmanın bedeli ilgili yıl sonunda dağıtım şirketi tarafından İçişleri Bakanlığı''na bildirilir. Söz konusu miktar, bir sonraki yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine konularak ödenek marifetiyle ilgili dağıtım şirketinin faturasına istinaden dağıtım şirketine aktarılır."

Para, dağıtım şirketine gidecek
BU yıl yaz aylarına kadar başlaması beklenen elektrik dağıtım özelleştirmelerine talip olacaklara da taslak rahat bir nefes aldırıyor. Taslakta aydınlatma bedelinin aktarımı ile ilgili, "TEDAŞ gerekli kontrolleri yaptıktan sonra genel aydınlatma hesabı vasıtasıyla bu miktarı ilgili dağıtım şirketine aktarır" ifadesi yer alıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.