Haberler

BETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı Sunuyor

Tarih: 30 Nisan 2008
Betonla üretilmiş özgün örnekler ile her sayısında konuk editörlerin ele aldığı temalarla mimarlık pratiğine ve kuramına yeni okumaların sunulduğu BETONART dergisinin İlkbahar sayısı çıktı!

Derginin bu sayısında Kei’ichi Irie ve Power Unit Studio’nun Tokyo’da tasarladıkları minimalist Y Evi, BAK Arquitectos’un Buenos Aires’te ahşap ve betonu zekice buluşturduğu Beton Ev projesi ve Budapeşte’de Szécy Tamãs Yüzme Havuzu için tasarladığı ek atlama strüktürüyle Építész Stúdió dikkati çekiyor. Dergide ayrıca, modern mimarlığın “homojen” yapısındaki farklı yaklaşımları ortaya koyan eleştirel bölgeselcilik, farklı coğrafyalar ve kuramsal yaklaşımlarla dosya editörü Emine Görgül’ün kurgusu ve yurtdışından davetli mimarların katılımıyla tartışılıyor. Betonart’ın İlkbahar sayısında detaylarda gösterdiği titiz teknik çözümleri ve özellikle ilk dönem yapılarındaki modern yaklaşımıyla Türkiye’de mimarlık ortamı için bir öncü isim olan Utarit İzgi üzerine de detaylı bir okuma mevcut. Betonart, ayrıca mimarlık gündemini de takip ederek, santralistanbul’da gerçekleşen Viyana Chicago - Metropol ve Mimarlık Sergisi’ne, Peter Zumthor’un son sergisi vesilesiyle bir Zumthor okumasına ve İstanbul’da gerçekleştirdiği konferansı sonrası Betonart için yapılan söyleşiyle kendisini “mimar-ötesi” olarak tanımlayan Marcos Novak’a da sayfalarında yer veriyor.

BETONART’a seçkin kitabevlerinden ulaşılabilir veya www.pab.com.tr/betonart websitesinden abone olunabilir.

BETONART, İlkbahar 2008 Sayısıyla Okuyucularını Mimarlarla Buluşturuyor
BETONART dergisi, İlkbahar 2008 sayısıyla birlikte okuyucularına yeni bir tartışma ortamı sunuyor. Her sayının içeriğine proje okumalarıyla ya da konuk editöryel çalışmalarıyla katkıda bulunan mimarları, okuyucularla buluşturacak olan BETONART TOPLANTILARI ile davetli yazarlar ele aldıkları konuları okuyucularla karşılıklı tartışma imkanı bulacaklar.

BETONART TOPLANTILARI’nın ilki mimar Tülin Hadi’nin konuşmacı olarak davetli olduğu “Modern Macar Mimarlığı” konulu buluşma olacak. Tülin Hadi, modern Macar mimarlığının yeni ve özgün isimlerinden Építész Stúdió’nun Avrupa Yüzme Şampiyonası için inşa edilen Szécy Tamãs Yüzme Havuzu ek strüktürünü Budapeşte’ye yaptığı gezinin ardından dergi okuyucuları için bu sayıda değerlendirdi. Bu projeden yola çıkarak, modern Macar mimarlığı okuması yapacak olan Tülin Hadi’yi 14 Mayıs 2008 Çarşamba günü 19:00’da Arkitera Eğitim Merkezi’nde dinleyebilirsiniz.

BETONART TOPLANTILARI – 1
Tülin Hadi ile “Modern Macar Mimarlığı”
Yer: Arkitera Eğitim Merkezi,
Karakolhane Caddesi No:52 Kat:2 Yeldeğirmeni-Kadıköy
Tarih: 14 Mayıs 2008, saat 19:00

Detaylı bilgi için:
[email protected]  
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.