Haberler

Antalya, Expo 2018''e aday olsun önerisi

Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Bilal Öğütcü
AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya''nın Expo 2018''e ev sahipliği yapması için aday gösterilmesini önerdi.

World Expo''ların, 160 yıldan bu yana olimpiyat oyunları gibi düzenlendiği şehirlere çok büyük prestij ve tanıtım imkanı sunan devlet organizasyonları olduğunu kaydeden Badak, Antalya''nın böyle bir organizasyona ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

World Expo adayı olacak şehrin tüm resmi, sivil ve ticari kesimleriyle karar vererek, Bakanlar Kurulu kararıyla Paris''te bulunan Bureau of International Exhibitions (Uluslararası Sergiler Bürosu) tarafından aday gösterildiğini hatırlatan Sadık Badak, Antalya''nın aday olabilirliğinin müzakere edildikten sonra konuyu hükümete sunmayı düşündüğünü söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Badak, "Kentimizin sivil, ticari ve kamu yöneticileri arasında yapılacak görüşmeleri takiben bir heyet oluşturulmalı. Bu ekip, bu yılın Haziran ve Eylül ayları arasında İspanya''nın Zaragoza kentinde yapılacak World Expo''ya giderek buradaki kuruluş, organizasyon, yönetim ve diğer açılardan incelemelerde bulunmalı. Bu heyet, buradaki gözlemleriyle kentimizi mukayese ettikten sonra bir rapor hazırlamalı. Bu rapor, Antalya''nın da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapabileceği yönünde olursa bunun hükümete sunulması ve gündeme alınmasını ben takip edeceğim." görüşlerine yer verdi.

Bu kapsamda Antalya''nın Expo 2018''e aday gösterilmesi için Antalya Dünya Ticaret Merkezi Danışma Kurulunda görüşülmesini isteyen Badak, "Danışma kurulu üyeleri, ATSO, AKTOB, Antalya İhracatçı Birlikleri, ANSİAD, Antalya Ticaret Borsası, ALTINSİAD, AGİD, ANTGİAD, ANTİKAD, ASBAŞ, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi, MÜSİAD, OSAYAD, ANFAŞ başkanları arasında ve Antalya Kent Konseyi''nde görüşülmesi gerekmektedir." dedi.

World Expo''lar 0 ve 5''li yıllarda 6 ay açık kalırken, 3 ve 8''li yıllarda ise 3 ay faaliyet gösteriyor. 2008 World Expo, İspanya''nın Zaragoza kentinde haziran ayında, 2010 World Expo Çin''in Shanghai, 2012 World Expo Güney Kore''nin Yeosu ve 2015 World Expo ise İtalya''nın Milano kentlerinde yapılacak. Worlda Expo organizasyonları için 5-7 yıl önce hazırlık yapmak gerekiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.