Haberler

İstanbul’da 1 Mayıs önlemleri

Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: NTVMSNBC

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs nedeniyle kentte alınan güvenlik önlemlerini açıkladı. Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane’de 66 okul tatil edildi, ulaşımda da düzenlemelere gidildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili Valilik’te bir basın toplantısı düzenledi. Vali Güler, “Tekrar ediyorum; toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu ve diğer mevzuat hükümlerine göre Taksim’in bir toplantı ve yürüyüş güzergahı olmaması nedeniyle böyle bir izin verilmemiştir. Kanunen mümkün değildir. Bu nedenle Taksim’de herhangi bir toplantıya izin verilmeyecektir” dedi.
Haberin devamı

Kazancı Yokuşu’nda ve Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda yapılacak çelenk bırakma törenlerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine olumlu karşılandığını belirten Güler, ancak mitingin mümkün olmadığını söyledi.
Taksim için ipler koptu

İstanbul Valisi Güler, şöyle konuştu:
“Kanunsuz bir toplantı ya da kanunsuz bir yürüyüşe elbette ki yasaların öngördüğü çerçevede engel olunacaktır. Herkesin kanuna uygun davranma mükellefiyeti vardır. Kanunu bilmemek de mazeret sayılamaz.”

Amaçlarının korku yaratmak olmadığını söyleyen İstanbul Valisi Güler, şöyle konuştu:

“Bölücü terör örgütü mensuplarının gerek sınır ötesi harekat, gerekse yurt içi operasyonları bahane ederek, kanunsuz hareketlere girişebilecekleri, diğer marjinal ve illegal örgütlerin daha önce polisin yaptığı operasyonlar sebebiyle polisle çatışma içine girebilecekleri, provokatif eylemler düzenleyebilecekleri yolundaki kesin istihbarat bilgilerini değerlendirmemiz için, bununla ilgili de önlemlerimizin uygulamalı olacağını belirtmek isterim. Ancak bu tür provokatif eylemler böyle bir zemini fırsat bilerek kendileri açısından bir avantaj olarak değerlendirebilirler.”

Onlar da Emekçidir
Güvenlik güçlerinin emekçilerle, çalışanlarla karşı karşıya gelmelerini istemediklerini belirten Güler, “Onlar da emekçidir, onlar da çalışanlardır ama yasaların öngördüğü tedbirleri de elbette güvenlik güçleri uygulayacaktır” dedi.

Güler, “Her sene olduğu gibi yine 1 Mayıs Taksim’e mahkum edilmiştir. Taksim tartışmalarına mahkum edilmiştir. Bu, aslında 1 Mayıs’ın gerçek anlamını ikinci planda bırakmıştır” dedi.

Güler, “Geçen sene olduğu gibi özel araçlar ve otobüslerdeki insanlar da aranacak mı?” sorusu üzerine de, gerekli önleyici aramaların gerekli yerlerde yapılacağını belirterek, bunların suç işlenmesinin önlenmesine yönelik tedbirler olduğunu söyledi.

Kırmızı ile gösterilmiş vapur ve metro hatları ulaşıma kapalı olacak.

Alınan Önlemler 
Taksim Meydanı ve çevresinde 1 Mayıs nedeniyle güvenlik önlemleri alındı.

Meydanın çevresi güvenlik bariyerleriyle çevrildi, meydana girmek isteyenler için de geçiş noktaları oluşturuldu. Meydandaki polis sayısının artırıldığı, MOBESE kameralarının kontrol edildiği görüldü.

Canlı yayın araçlarının konuşlanabilmesi için Gezi Parkı’nda önlemler alındı.

Metro Otobüsler 
Metro hattının Taksim-Mecidiyeköy arası seferleri iptal edilirken, Kabataş-Taksim arası işleyen füniküler sistem de çalışmayacak.

İDO Seferleri 
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Bostancı-Kabataş/ Kabataş-Bostancı deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

Bostancı-Kadıköy-Kabataş-Bakırköy-Avcılar hattı ile Pendik-Kartal-Maltepe-Bostancı-Kabataş-Bakırköy-Avcılar hattında çalışan deniz otobüsleri Kabataş’a, Boğaz hattında yolcu taşıyan deniz otobüsleri de Beşiktaş ve Kabataş’a uğramayacak.

Şehir Hatları
Kadıköy-Eminönü/Eminönü-Kadıköy şehir hatları vapurlarının seferleri sabah Kadıköy iskelesinin durumuna göre belli olacak.

Şehir hatlarında çalışan Karaköy-Kadıköy/Kadıköy-Karaköy, Kabataş-Kadıköy/Kadıköy-Kabataş, Beşiktaş-Kadıköy/Kadıköy-Beşiktaş, Beşiktaş-Üsküdar/Üsküdar-Beşiktaş ve Kabataş-Adalar vapur seferleri iptal edildi.

Haliç Hattı Karaköy’e uğramayacak. Beşiktaş-Küçüksu/Küçüksu-Beşiktaş hattı Ortaköy-Küçüksu/Küçüksu-Ortaköy olarak yapılacak. Boğaz hattı Beşiktaş yerine Ortaköy’e uğrayacak.

Adalar-Kabataş vapuru, Kabataş yerine Eminönü’ne uğrayacak, Kadıköy’e uğramayacak.

Ek Sefer 
Haydarpaşa-Eminönü arasında yolcu durumuna göre ek seferler düzenlenebilecek.

Deniz otobüsleri iç hatlarda Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy hattı, Kartal-Yalova hattı ile tüm deniz otobüsleri dış hatlar ve hızlı feribot hatları çalışacak.

Şehir hatlarında ise Eminönü-Üsküdar/Üsküdar-Eminönü, Bostancı-Adalar/Adalar-Bostancı, Sirkeci-Harem/Harem-Sirkeci hatları yolcu taşıyacak.

Eğitime Ara Verildi
Beyoğlu’nda 41, Şişli’de 19, Kağıthane ilçesinde de 6 olmak üzere, toplam 66 okulda bugün eğitime ara verildi.

Vatandaşlar Uyarı 
Vatandaşların toplu taşıma araçlarından yararlanmaları, mümkünse özel araçlarıyla seyahat etmemeleri ve trafiğin belli alanlarda tıkanabileceğini dikkate alarak tedbirli olmaları çağrısında bulunan Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda sık sık duyurularda bulunacağını söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.