Haberler

Ataşehir''in batısı şahlandı değeri 4 yılda 3''e katlandı

Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim


Emlak Konut''un hasılat paylaşımı modeli ile 4 yıl önce Ataşehir''de ihaleye çıktığı arsalarda 3 büyük proje yükseldi: KentPlus, My World ve Uphill Court O tarihte en pahalı metrekare fiyatı bin 477 YTL oldu. Bu hafta ihale edilen 174 bin metrekarelik son arsa ise metrekaresi 4 bin 402 YTL''ye gitti.

Emlak Konut''un ilk yapılaşma hamlesini 1989''da yaptığı Ataşehir, son dönemde İstanbul''un markalı konut projeleriyle en çok ünlenen bölgesi oldu. Şirketin 2004 yılında başladığı hasılat paylaşımı projeleri ile adını daha da sık duyuran Ataşehir, son olarak da ''Finans Merkezi'' projesi ile gündeme taşındı. Emlak Konut''un bundan 4 yıl önce yaptığı ihalelerin ardından, bugün Ataşehir''in batısında yükselen 3 büyük konut projesi var: KentPlus, My World ve Uphill Court. Hatta bu projelerdeki konutların büyük kısmı teslim edildi; bölgede yeni bir yaşam merkezi oluştu. Bu hafta, Batı Ataşehir''in son parselleri için birkaç yıllık aradan sonra yeni bir açık artırma yapıldı. Toplam inşaat alanının 23 bin metrekarelik ticaret ve 151 bin metrekarelik konut parselleri ile birlikte 174 bin metrekare olduğu ihaleyi 766 milyon YTL''lik toplam hasılat önerisi, yüzde 44''lük idare payı ve 228 milyon YTL''lik idare geliri öneren Varyap kazandı. Yani, son fiyatlara göre metrekare fiyatı 4 bin 402 YTL oldu.

Ataşehir''in rekoru oldu
Bu rakam, 2004''te ihale edilen arsalarla karşılaştırıldığında ortaya çıkan tabloya göre, metrekare fiyatının 3 katına ulaştığı görülüyor. Batı Ataşehir''in ilk projesi olan ve Emay-İpek İnşaat konsorsiyumu tarafından projelendirilen KentPlus''ın metrekaresi bin 189 YTL''ye gelmişti. KentPlus''ta toplam inşaat alanı 448 bin metrekare ve toplam hasılat 533 milyon YTL idi. Varyap ve Teknik Yapı''nın ortaklığında inşa edilen Uphill Court''ta ise 405 bin metrekarelik inşaat alanı için 581 milyon YTL''lik toplam satış geliri önerilmiş, 1 metrekare için bin 434 YTL gözden çıkarılmıştı. Dönemin en geniş alanı kapsayan ihalesi ve en pahalı projesi olan Ağaoğlu My World''ün metrekaresi ise 783 bin metrekarelik inşaat alanı için 1 milyar 157 milyon YTL''lik toplam hasılat ile bin 477 YTL''ye denk düşmüştü. İşte, Varyap''ın son ihalede verdiği teklif ile 4 bin 402 YTL''ye çıkan metrekare fiyatı, My World''ü 3''e katlayarak Ataşehir''in rekoru oldu.

''Projenin inşasına bu yıl bitmeden başlarız''
Batı Ataşehir''in ticaret ve konut imarlı son arsaları için düzenlenen ihalenin açık artırma oturumuna 9 firma katıldı. Kazanan teklifi ise 766 milyon YTL''lik toplam hasılat önerisi, yüzde 44 idare payı ve 338 milyon YTL''lik idare geliri ile Varyap verdi. Emlak Konut''un onayından sonra Batı Ataşehir''deki ikinci projesine başlayacak olan Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi ve Turizm Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, "Anadolu yakasının en değerli arsasında Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı esasında, bölgenin en prestijli projesini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yıl içinde başlamayı planladığımız proje, uluslararası arenada ses getirecek özellik ve yeniliklere sahip olacak" açıklamasını yaptı.

''Umduğumuzun da üstünde bir fiyat geldi''
Emlak Konut Başkanvekili Vedat Demiröz ise, ihale öncesi yaptığı açıklamada, toplam gelirin 700 milyon YTL''yi aşmasını beklediklerini dile getirmişti. Ataşehir''in önemli bir merkez haline geldiğini ifade eden Demiröz, ihale sonrasında ise şu yorumlarda bulundu: "Bizim idare olarak bu ihaleden payımıza düşmesini öngördüğümüz miktar, daha önce de söylediğimiz gibi 300 milyon YTL civarındaydı. Varyap''ın teklifi 338 milyon YTL. Bu da demek oluyor ki bir beklentimizin üstünde oluşan 38 milyon YTL''lik rakam söz konusu. Metrekaresi 4 bin 402 YTL''ye gitmiş."

Finans Merkezi projesi ile yıldızı daha da parladı
Markalı konut projeleri bir yana dursun, Ataşehir''in asıl sıçraması, Başbakan Tayyip Erdoğan''ın Merkez Bankası dahil, 3 kamu bankasının merkezlerini İstanbul''a taşımaya karar vermesi sonrası gözlendi. Başbakan, yeni ''Finans Merkezi'' için TOKİ''ye Ataşehir adresini gösterince bölgede hareketlilik başladı. Konut fiyatlarında ani artışlar yaşandığı öne sürülen Ataşehir, Finans Merkezi olarak anılır oldu. Hatta, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Merkez Bankası konusunda hala kesin açıklama yapmaktan kaçınırken, geçtiğimiz haftalarda Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ile anlaştıklarını duyurmuştu. Bayraktar, İstanbul''a taşınmak isteyen Vakıfbank ve Halk Bankası''nın 37 bin 500''er metrekare, Ziraat Bankası''nın ise 45 bin metrekare arsa alacağını belirtmişti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.