Haberler

Mahkeme kararına rağmen inşaata devam

Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: M. Akif Erdem, Şenol Demirci , Şükran Pakkan
Bizans Sarayı üzerindeki Four Seasons Otel’in ek bina inşaatı, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen sürüyor. Yetkililer, ‘Mühürleme hazırlığı birkaç gün sürecek’ dedi.

İnşaattaki vinç sökülünce mahkeme kararına uyularak inşaatın durdurulduğu sanıldı. Ancak inşaat şirketinin yetkilileri, vincin işinin bittiğini ve bu yüzden söküldüğünü söyleyince mahkeme kararının uygulanmadığı ortaya çıktı.

Danıştay 6. Daire’nin Four Seasons Otel’in tarihi Bizans Sarayı kalıntıları üzerinde sürdürdüğü ek bina inşaatıyla ilgili olarak verdiği “yürütmeyi durdurma” kararı uygulamaya geçmedi. Eminönü Belediyesi ekipleri dün inşaat alanına giderek sözlü uyarıda bulundu, ardından şirket inşaattaki vinci söktü.

Tüm bu gelişmeler “İnşaat durduruldu” şeklinde yorumlandı, ancak Four Seasons yetkilileri, “Vincin söküleceği 15 gün önceden belliydi, inşaat durmadı, devam ediyor” açıklamasını yaptı. Belediye yetkilileri ise inşaatın mühürleneceğini bildirdi.

İmza için birkaç gün
Eminönü Belediyesi’ne bağlı İmar Müdürlüğü görevlileri, dün Sultanahmet’teki Four Seasons Otel ek inşaatına giderek firma yetkilileriyle görüştü. Belediye görevlilerinin, mahkemenin verdiği durdurma kararına uyulmasını ve tüm faaliyetlerin askıya alınmasını istediği öğrenildi.

Belediye yetkilileri, inşaatı mühürlemeye hazırlandıklarını belirterek şunları söyledi: “Mühürleme için Belediye Başkanı Nevzat Er’in imzası gerekiyor. Ancak başkan belediyede olmadığından, mühürleme birkaç gün içerisinde uygulanacak. Ancak inşaata yönelik bir yıkım kararı çıkarılması söz konusu değil. Yürütmeyi durdurma kararına otel yönetiminin itirazı söz konusu. Bu itirazın sonucuna göre hukuki işlem yapılacak.”

‘İnşaata devam ediliyor’
Bu gelişmeler sonrasında dün saat 14.30 sıralarında otelin ek odalarının yapılacağı inşaatın üzerindeki vinç indirildi.

Otelin mimari projesi ve inşaatından sorumlu olan Astay İnşaat’ın yöneticisi Atilla Öztürk, inşaatın durdurulmadığını söyledi. Mahkeme kararının kendilerine tebliğ edilmediğini, dolayısıyla inşaatı durdurmak ya da ara vermek gibi bir kararın alınmadığını söyleyen Öztürk, “Bizim açımızdan yeni bir gelişme yok. Vinç kaldırılıyor, çünkü işi bitti. Vincin kaldırılması için bile 15 gün önce yetkili kurullardan izin alınması gerekiyor. Düşünüldüğü gibi bir anda yapılabilecek bir iş değil” dedi.

Öztürk, Eminönü Belediyesi ekiplerinin de denetim için geldiğini belirterek, “Böyle sıcak bir gündem içerisinde görevlerini yapacaklardır” dedi.

Şirket: Kararın hedefi değiliz
Dün yazılı bir açıklama yaparak Danıştay kararını yorumlayan Öztürk, plan tadilatı için “yürütmenin durdurulması” kararının bir ara karar olduğunu belirterek, bunun davanın nihai kararı hükmünde anlaşılmaması gerektiğini bildirdi.

Bu kararın hedefi gibi gösterilmesine karşılık, davanın tarafının esasen imar planlaması yetkisine sahip Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu söyleyen Öztürk, “Danıştay 6. Daire’de görülmekte olan dava, TMMOB Mimarlar Odası tarafından, 1/5000 ölçekli Tarihi Yarımada Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı’nın iptali için açılmıştır, şirketimizin sürdürmekte olduğu projenin dışında 30 ayrı plan notunu ve 6 bölgedeki plan değişişikliğini daha kapsamaktadır” dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.