Haberler

Four Seasons, Ek Otel için "Karar" Sürecini Bekliyor

Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
Astay İnşaat Üst Yöneticisi (CEO) Atilla Öztürk, Danıştay 6. Dairesinin İstanbul''daki Four Seasons Oteli bahçesinde ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan plan tadilatı için "yürütmenin durdurulması" kararının bir ara karar olduğunu belirterek, bunun davanın nihai kararı hükmünde anlaşılmaması gerektiğini söyledi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, basında yer alan haberlerde, Danıştayın yaklaşık bir ay önce verdiği kararın kamuoyuna duyurularak, şirketlerinden Sultanahmet Turizm A.Ş''ye ait bir projenin münhasıran durdurulduğu izleniminin ortaya çıkarıldığını belirtti.

Şirketlerinin, bu kararın hedefi gibi gösterilmesine karşılık, davanın tarafının esasen imar planlaması yetkisine sahip Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu ifade eden Öztürk, "Hem bu iki karar organı, hem de devletin diğer uygulama mercileri, yürütmeyi durdurma kararına mevcut durumu değiştirecek yeni bir yorum getirmemişlerdir" dedi.

Öztürk, açıklamasında şunları kaydetti: "Şirketimize 1992 yılında tahsis edilen gayrimenkulün planlama geçmişi o yılın çok öncesine kadar gitmesine rağmen, bölgeyle ilgili yapılan uygulamalar yeni bir gelişmeymiş gibi gösterilmek istenmektedir. Danıştay 6. Dairesinde görülmekte olan dava, TMMOB Mimarlar Odası tarafından, 1/5000 ölçekli Tarihi Yarımada "Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı"nın iptali için açılmıştır ve şirketimizin sürdürmekte olduğu projenin dışında 30 ayrı plan notunu ve 6 bölgedeki plan değişişikliğini daha kapsamaktadır. Danıştayın bu davayla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı bir ara karar olup, davanın nihai kararı hükmünde anlaşılmamalıdır. Şirketimize tahsis edilmiş söz konusu gayrimenkul, ülkemizin cari yasal çerçevesi içinde tasarruf edilmektedir. Şirketimiz, hukuki süreci saygıyla ve yakından izlemekte olup gereğinde yasal haklarını savunacak olması da tabiidir."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.