Haberler

Güneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha Ucuz

Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Zelanda Massey Üniversitesi Çeviren: Özlem Bahadır Kebabcı

Yeni Zelanda Massey Üniversitesi Nanoteknolojik Malzemeler Araştırma Merkezi’nden Dr.Wayne Campbell, 10 yıllık bir araştırmadan sonra, bugün kullanılan silikon esaslı güneş pillerinin onda biri fiyatına elektrik elde etmeye imkan tanıyan yeni bir güneş pili teknolojisi geliştirdi.

Teknoloji, sentetik boyalar kullanarak çalışıyor. Bu boyalar, bitkilerde bulunan pigmentlerden modellenen basit organik bileşimlerden yapılıyor. Toksik üretmeyen bir malzeme olan Titanyum Dioksit, teknolojinin ana bileşeni. Titanyum Dioksit, Yeni Zelanda’dan elde ediliyor ve renklerin dağınık günışığında dahi çalışmasına imkan tanıyor. Bu teknoloji aynı zamanda silikon üretiminde ihtiyaç duyulan miktarda altyapı gerektirmediği için bu panellerin üretimini biraz daha kolaylaştırıyor. Bu sayede yerel üretime de imkan tanınmış ve katkıda bulunulmuş oluyor.

Bu teknolojinin arkasındaki fikir, aslında yeni değil ancak bu boyaların gelişimindeki atılım onları Amerika ve Japonya’daki benzer programların önüne geçirdi. Boyalar, standart bir silikon panele göre m² de daha az enerji üretiyorlar ama ona göre oldukça ucuz olması, bu teknolojinin kullanımını değerli kılıyor. Dr. Campbell ve ekibi, bu yüzyıl içinde ticari bir ürün elde etmeyi planlıyorlar.

Bu teknolojinin gerçekten önemli bir başka avantajı daha var; boyaların yapısı gereği, duvardan çatı panellerine, hatta giysilere kadar herşeyin içine yerleştirilmeleri mümkün. Bu şu anlama geliyor ki, yakın gelecekte, bugünlerde her birimizin taşıyor olduğu sayısız cihazı şarj etmek üzere fişi elektrik prizine değil, kıyafetimize takıyor olabiliriz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.