Haberler

"İnşaat Sektörünü Zan Altında Bırakacak Açıklamaları Yadırgıyoruz"

Tarih: 1 Mayıs 2008
İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan "Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması ve fırsatçı olarak nitelenmesi ya da gösterilmek istenmesi büyük bir haksızlıktır" dedi.

Orhan Turan, "Sektör çalışıyor, gelişiyor, ancak her olağandışı ekonomik gelişmede inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı nedeniyle fırsatçı olarak suçlanması kabul edilemez." dedi. Son günlerde basında yer alan çeşitli haberler üzerine basın açıklaması yapmayı gerekli gördüklerini belirten İMSAD Başkanı Turan, "Türkiye hiç şüphesiz global ekonomideki dalgalanmalardan etkileniyor. Dünya ekonomisi içinde bulunduğumuz dönemde zor bir süreçten geçiyor. Bu nedenle global bazda ortaya çıkan arz - talep dengesizliği, kuşkusuz hem dünyada, hem de Türkiye’de fiyat dalgalanması yaratıyor. İMSAD olarak biz derneğimizin stratejik planını ortaya koyduk. Ancak, bunun ötesinde, makro bazda, yani ekonomi yönetimi bazında da, sektörün stratejik planını hazırlamak ve sektörde vazgeçilmez ana malzeme konumundaki ürünlerle ilgili kapasite planlamasını oluşturmak gerekiyor" dedi.

İnşaat malzemesinde demir-çelik gibi bazı malzemelerde son dönemde fiyat artışının söz konusu olduğunu ancak bunun ardındaki gerekçelerin her zaman olduğu gibi gözardı edildiğini belirten Orhan Turan, inşaat maliyetinde etkisi olan inşaat malzemelerinin toplam maliyete yüzde etkisinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Kamu inşaat ihalelerinde sağlıklı bir maliyet analizi yapılamamasının yanı sıra, müteahhitlerle uzun vadeli kontrat yapılmasının veya çeşitli nedenlerle hesabını iyi yapmamış müteahhitlerin zor duruma düşmesinin sorumlusunun inşaat malzemeleri üreticileri olmadığını vurgulayan Turan, örnek olarak çimento ve hazır beton fiyatında geçen yıla oranla düşüş yaşandığını, yalıtım, yapı kimyasalları ve daha birçok ürün grubunda ise geçen yıla göre fiyat değişikliği olmamasını, bazı ürün gruplarında ise fiyatların geçen senenin de altında olmasını gösterdi.

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere, Körfez Ülkeleri’ni içine alan bir grup tüketici ülkeden kaynaklanan yüksek talep etkisiyle, dünyada inşaat malzemeleri fiyatlandırmasında global bir sorun yaşandığını belirten Orhan Turan, ekonomi yönetimi tarafından tamamlanma aşamasına gelen ve Hükümet tarafından yakında açıklanacak olan yeni teşvik sistemine bağlı olarak, inşaat malzemesi sanayinin hem global talebi, hem de yurtiçi talebi karşılayacak bir kapasite artışına kavuşabilmesi için, söz konusu yeni teşvik sistemiyle gerekli alanlarda kapasite artışına yönlendirilmesinin yararlı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Türk inşaat malzemesi üreticilerinin hedefinin Türkiye’yi bölgesinde üretim merkezi haline getirmek olduğunu bunun için de zaman kaybetmeden çalıştıklarını belirten İMSAD Başkanı Turan, inşaat sektörünün gelecek potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.