Haberler

Metro, Narlıdere’ye ve Otogar’a da uzanacak

Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Üçyol-Üçkuyular ve EÜ Hastanesi-Bornova Merkez hatlarının yapımını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, metronun, Otogar’a ve Narlıdere’ye de uzanacağını müjdeledi. Projeler hazır. Yakında ihaleye çıkılacak.

İzmir Metrosu, Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne, Balçova’ya ve Narlıdere’ye de bağlanacak. Büyükşehir Belediyesi, her iki projeyi de tamamladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, en kısa sürede ihalelere çıkacaklarını söyledi. İzmir Metrosu’nun ve Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi’nin, Türkiye’nin en yaygın hızlı ulaşım ağı olacağını belirten Başkan Kocaoğlu, “Şehrimiz, havaalanı ve otogarı metroyla bağlanan sayılı kentlerden biri olacak” dedi. Kocaoğlu, hafif raylı sistemin, TCDD işbirliğiyle metro ağıyla entegre edildiğini de hatırlattı.

4.4 kilometrelik hat
Büyükşehir yetkilileri, Otogar ve Narlıdere hatları hakkında şu bilgileri verdi:
Halkapınar-Otogar güzergahı, yaklaşık 4 bin 400 metre olacak. Halkapınar’dan başlayıp Kamil Tunca Bulvarı’nın altından Otogar’a ulaşacak. Her biri 6.5 metre çapında, gidiş-dönüş olarak kullanılacak ikiz tünel inşa edilecek. Güzergahta 125’er metre uzunluğunda 5 adet orta peronlu yeraltı istasyonu olacak. İniş-çıkışlar asansör ve yürüyen merdivenle gerçekleştirilecek.

100 bin kişi için
Üçyol-Üçkuyular hattının uzantısı niteliğindeki Fahrettin Altay- Narlıdere hattı ise yaklaşık 4 bin 500 metre olacak. Aç-kapa tünel yöntemiyle yapılacak. Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Narlıdere olarak belirlenen istasyonlar, 125’er metre uzunluğunda olacak. İlçe girişindeki İtfaiye Merkezi’nin yanında kurulacak Narlıdere İstasyonu orta, diğer istasyonlar ise kenar peronlu inşa edilecek. Hepsinde asansör ve yürüyen merdiven bulunacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.