Haberler

Balibey Han Yolgeçen Han olmasın!

Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Olay Yazan: Selahattin Adıgüzeller
Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Balibey Han, dün törenle hizmete girdi. Tophane yamaçlarına ayrı bir hava geldi. Kaderine terk edilmişti... Kentin göbeğindeki bu 500 yıllık han, serserilerin, madde bağımlılarının mekanıydı... Yanından geçilmiyordu, mide kaldıran pis kokusu ve görüntüsü yüzünden. Bursalılar alışmıştı fakat dışarıdan gelen, yerli yabancı turistlere rezil oluyorduk. Yalnız turistlere değil... Az ötede yatan Türk büyüklerimize de ayıp oluyordu.

Büyükşehir ve Osmangazi belediyelerinin projeleri sayesinde, şimdi ışıl ışıl ve buram buram tarih kokuyor, Tophane yamaçları. Surlarla, tam bir bütünlük oluşturdu Balibey Han. Hele gece ışıklandırılınca, harika görünüyorlar. Tören sonrası, Balibey Han''ın restore edilmiş yeni halini gezerken, keşke dedim, şu yamaçların önü de, Altıparmak hatta Stadyum Kavşağı`na kadar açılsa... Biliyorum... Bu hayalim; Başkan Şahin''in, Bursaray''ı Atatürk Caddesi''nden geçirme projesi gibi imkansız.

Dün, Balibey Han''ın açılış töreninde dikkatimi çekti... Hikmet Başkan, gururlu bir o kadar da düşünceliydi. Düşünceli olmasının nedenini de tahmin ettim. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği, handaki işyerlerinin işletmeciliği üçüncü kişilere devredilemiyormuş. Yani; Balibey Han içinde bulunan, Türk kahvehanesi ve restoranı Büyükşehir Belediyesi kendi işletmek zorunda.

Ne diyelim... Kaderinde kuru fasulye pilav pişirmek de varmış BURFAŞ''ın! Sattı sattı, satamadı Zoopark sakinleri yaşadı! Vakıflar Yasası`nda değişiklik yapılana kadar, mecburen Balibey Han''daki çay, kahve ve yemekler BURFAŞ''tan, sular BUSKİ''den! Hikmet Başkan''a önerim; Balibey Han''da açık hesap olayına asla izin vermeyiniz... Malum, önümüz yerel seçim! ''Çaylar firmadan, içelim durmadan, bardakları kırmadan'' dediğiniz anda, Balibey Han döner Yolgeçen Hanı''na! Siz Malkoçoğlu değilsiniz ki!

Ne heykelmiş be!
Yıldırım Belediyesi, Ankara Yolu üzerine Bursa''nın simgelerini taşıyan bir heykel dikmek istedi. Heykelin başına gelmedik kalmadı! Tam, heykel monte ediliyordu ki, Büyükşehir Belediyesi''nden bir uyarı : ''Yoldan geçen sürücülerin dikkatini dağıtabilir... Lütfen heykelinizi en az on metre geri alın...'' Yolun on metre gerisine taşımaya razı olundu ama üstündeki bir figür eksik olarak... En üstünde Uludağ''ı simgeleyen bir kayakçı vardı.

Meğer, o heykelcik geçtiğimiz günlerde trafik kazasında kaybettiğimiz Bursalı ünlü heykeltıraş Tankut Öktem''e aitmiş. Rahmetlinin son yaptığı eserlerden biriymiş. O heykelin de sökülmesini istemiş Büyükşehir Belediyesi, yine aynı gerekçeyle. Kayakçı heykelini de Minia Yıldırım''a koydurmuş Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin... Fakat, biraz canı sıkılmış bu işe sanki... Bir itiraz daha gelirse, tamamen söküp, Büyükşehir Belediyesi`nin önüne dikebilir, heykeli... Üzerine başka figürler de ekleyebilir!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.