Haberler

Geçmişten geleceğe İstanbul

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projelerinden biri olan "Bir Bilişim İmecesi: Geçmişten Geleceğe İstanbul'''' için İstanbul''daki mimari ve tarihi eserlerin mevcut durumları, sorunları, çözümleri gibi konularda projeler üretilmesi bekleniyor.

Bu kapsamda çalışmalar hazırlayan beş okulun öğrencileri, Sepetçiler Kasrı''nda düzenlenen toplantıda, projelerini sundular. Okullar ve projeleri şöyle sıralanıyor:
- Moda İlköğretim Okulu öğrencilerinin; Haydarpaşa Garı ve Mahmut Muhtar Paşa Köşkünü,
- Saint Pulcherie Vakfı, Özel Yeni Nesil 2000 öğrencilerinin Fransız Geçidi''ni,
- VKV Özel Koç İlköğretim Okulu öğrencilerinin Sandal Bedesteni ve Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı''nı,
- 30 Ağustos İlköğretim Okulu öğrencilerinin Kız Kulesi''ni,
- Levent Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin; Kethüda Hamamı''nı iyileştirmeyi hedefleyen çalışmaları bulunuyor.

Toplantıda, Kas Hastalıkları Derneği ile Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği''nden öğrenciler ve dernek üyeleri de İstanbul''un engelsiz gezilmesi için proje hazırladıklarını açıkladılar.


Üniversite öğrencilerinden destek
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi EREC Kulübü öğrencileri ise proje yapan ilköğretim ve lise öğrencilerine çeviri ve teknoloji konularında destek vereceklerini belirttiler. Projenin tasarımcısı Dr. Hayal Köksal, yedi imece halkasıyla başlayan projenin, yüzlerce projeye dönüşmesini beklediklerini söyledi.

Kalite ve Barış Eğitimi Merkezi (Kalbe Mer) ve Sürekli Gelişim Derneği (SüGeDer) liderliğinde başlayan Proje, İstanbul''daki mimari ve tarihi eserlerin mevcut durumları konusunda düşünen, araştıran, sorgulayan, sorunları saptayıp çözüm üreten, eserlerin 100 yıl sonraki projeksiyonlarını yapabilen projeler hazırlayacak katılımcıları hedefliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.