Haberler

Başkan 10 gün süre istedi

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Mehmet Demirkaya, Şenol Demirci
Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Four Seasons Otel’deki inşaatın mühürlenmesi için UNESCO’nun 10 Mayıs’ta yapacağı incelemeyi beklediklerini söyledi ve “Bir haftada inşaat bitmez” dedi. Başkan Nevzat Er’e göre otel inşaatı durmuş durumda. Ancak başkan mühürlemek için acele etmiyor.

Danıştay’ın, Sultanahmet’te Four Seasons Otel’in tarihi kalıntılar üzerine otel binası yapmasıyla ilgili olarak “yürütmeyi durdurma” kararı vermesine rağmen, Eminönü Belediyesi mühürleme işlemini yapmıyor. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, “Bize 10 gün müsaade edin. Bir haftada buradaki inşaat bitecek değil” dedi.

Danıştay 6. Daire’nin, Four Seasons Otel’inin bahçesinde yapılan inşaatların yasal dayanağı olan planlarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın, yetkili kurumlar hâlâ harekete geçmedi.

Mahkeme kararının uygulanıp inşaatın durdurulması için harekete geçmesi beklenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tam aksine, yürütmeyi durdurma kararının iptal edilmesi için itirazda bulundu. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Yargı kararının uygulanması yönünde ne yapacaksınız?” sorumuz üzerine de, “konunun öncelikli olarak inşaat ruhsatını veren Eminönü İlçe Belediyesi’ni ilgilendirdiğini” söyledi.

Konu hakkında söyleyecek çok sözü olduğunu belirten Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er şöyle konuştu:

“Bize 10 gün müsaade edin. Söz konusu alanda ayrıca arkeolojik bir çalışmanın yapıldığını da unutmayınız. Ekiplerimiz buradaki çalışmayı durdurması konusunda otel yönetimini uyardı. İnşaat şu anda durmuş durumda. Mühür konusu ise Anıtlar Kurulu’nun vereceği karar ve UNESCO’nun bölgede yapacağı araştırmadan sonra uygulanacak. Neden mühürlenmediği sorusuna vereceğimiz yanıt budur. Köklü bazı şeyler yaşanacak. Bir haftada buradaki inşaat bitecek değil. Ayrıca söz konusu yer sürekli olarak denetleniyor. Bu nedenle kamuoyundan 10 Mayıs tarihine kadar anlayış bekliyoruz.”

Bu arada Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) heyeti, Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul’da incelemelerde bulunmak üzere 10 Mayıs’ta geliyor. Heyet, Four Seasons’un inşaatında da incelemelerde bulunacak.

İnşaatın bedeli kültürel değerlerin sergilenmesi olamaz
Danıştay 6. Daire’nin verdiği “yürütmeyi durdurma” kararında özetle bahsedilen “Bilirkişi Raporu”nda şöyle denildi: “Üst ölçekli planlarda ‘arkeolojik park ve sergi alanı’ olarak belirlenen kamu mülkiyetindeki taşınmazın, Astay Gayrimenkul Yatırım Şirketi’ne kullanım amaçlı olarak tahsisli olan bu alanda, adı geçen şirket sponsorluğunda yapılan kazı çalışmaları ile söz konusu kültürel değerlerin sergi amaçlı olarak insanlığa kazandırılmasına yönelik eyleminin, üzerine yapılacak ek otel yapılarının bir bedeli olmaması gerektiği görüş ve kanısındayız.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.