Haberler

Ege’nin peri bacaları Kapadokya’nın rakibi

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ertan Korkmaz
Manisa’nın Kula İlçesi’nde volkanik arazide oluşan peri bacalarını, Kapadokya’ya rakip yapacak proje için çalışma başlatıldı.

Avrupa Birliği’nin hibe kredilerinden yararlanılarak hayata geçirilmesi planlanan projeyle bölgenin büyük turizm potansiyeline kavuşacağı, eski Kula evlerinin butik otele dönüştürüleceği, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ağırlanacağı belirtildi.

İzmir-Ankara yolu, Kula yakınlarındaki volkanik bölgenin turistik potansiyelini artırmak isteyen Manisa Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kula peri bacalarının Ürgüp peri bacaları gibi marka olabilmesi için bölgenin altyapısını geliştirme ve çevre düzenlemesi yapma kararı aldı. Çevre düzenlemesi için AB’nin kültür ve tabiat miraslarının korunmasına ilişkin programına projeyle başvurularak hibe kredi alınması hedeflendi. AB kredisi için, 22 bin yıllık insan ve hayvan ayak izlerinin bulunduğu Kula’ya bağlı Sindel Köyü volkanik bölgesini de kapsayacak şekilde "jeopark koruma projesi" hazırlığı başladı. Proje içeriğinde Kula volkanik bölgesindeki oluşumların tarihi değerleri ön plana çıkarıldı, dünya tabiat mirasları içinde turizme açılarak korunması gereken yerler arasında olduğu vurgulandı.

Potansiyel Büyük
Kula ilçesi yakınlarındaki peri bacalarının korunması ve turizme açılmasıyla ilgili proje hakkında bilgi veren Manisa Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Ege Bölgesi’ndeki tek volkanik arazinin, görsel zenginliğiyle önemli turizm potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Karaköse, "Bölgede en az Ürgüp yöresindeki kadar değişik şekillerde peri bacası var. Bunun yanısıra Kula yöresinin bir diğer özelliği 22 bin yıllık tarihi insan ve hayvan ayak izlerini barındırması. Kula peri bacalarının özellikle iç turizme açılması ve yörede altyapı ve sosyal tesisler yapılması için proje aşamasındayız. Geliştireceğimiz projeyi AB’nin kültür ve tabiat miraslarının korunmasına ilişkin sunduğu hibe krediler için AB’ye sunacağız. Kabul edildiği takdirde bölgenin çehresi değişecek ve yeni bir turizm akımı başlayacak" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.