Haberler

Ege’nin peri bacaları Kapadokya’ya rakip

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ertan Korkmaz
Kula’da, 22 bin yıllık ayak izlerinin yanı sıra Kapadokya’daki gibi volkanik kayalıklar var. Turizme kazandırılması için proje başlatıldı. Çalışmalar, AB’nin hibe kredilerinden yararlanılarak yapılacak.

Evler butik otele dönüşecek
Manisa''nın Kula İlçesi’nde, İzmir-Ankara yolu yakınındaki volkanik arazide oluşan peri bacalarını, Kapadokya’ya rakip yapacak proje için çalışma başlatıldı. Çevre düzenlemesi için Avrupa Birliği’nin (AB) hibe kredilerinden yararlanılacak. Bölgenin büyük turizm potansiyeline kavuşacağı, eski Kula evlerinin butik otel ve pansoyana dönüştürüleceği, bu sayede her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ağırlanacağı belirtiliyor.

Önce iç turizm hedefleniyor
AB kredisi için, 22 bin yıllık insan ve hayvan ayak izlerinin bulunduğu Kula’ya bağlı Sindel Köyü volkanik bölgesini de kapsayacak şekilde ‘jeopark koruma projesi’ hazırlığı başlatıldı. Öncelikle iç turizm hedefleniyor. Ayak izlerinin bulunduğu yöreye yabancı turistlerin de gelebilmesi için şimdiden turizm acenteleriyle temasa geçildi. Bölgeye; yol, seyir terası, tuvaletler, sosyal tesisler yapılacak.

Yeni turizm akımı başlayacak
Manisa Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Ege Bölgesi’ndeki tek volkanik arazinin burası olduğunu vurguladı, şöyle konuştu: “Bölgede en az Ürgüp yöresindeki kadar değişik şekillerde peri bacası var. AB’nin kültür ve tabiat miraslarının korunmasına ilişkin hibe kredisinden yararlanmayı amaçlıyoruz. Kabul edildiği takdirde bölgenin çehresi değişecek ve yeni bir turizm akımı başlayacak.”

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.