Haberler

İzmir İnciraltı’nda tarım arazisi kalmadı

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: NTVMSNBC

İzmir İnciraltı semtindeki tarım arazileri, mahkeme kararıyla tarımsal alan olmaktan çıkarıldı. Mahkemenin bu kararı ziraatçileri ikiye böldü.

17 yıl önce Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilen 580 hektar arazi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan nazım imar planında da turizm merkezi alanı içinde gösterilmişti. Ancak Çevre ve Orman Bakanlığı, çevre düzeni planında aynı bölge için tarımsal nitelikli arazi kararı çıkardı. Son olarak ise İzmir İkinci İdare Mahkemesi İnciraltı’nın “tarım alanı” olarak belirlenmesi kararını iptal etti.
Haberin devamı

Mahkemenin kararı Ziraat Mühendisleri Odası’yla Ziraat Odası’nı karşı karşıya getirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “İnciraltı’ndaki tarım alanının tarımsal niteliğinin değiştirilemeyeceğini, bunun kağıt üzerinde değiştirilemeyeceği bir takım iktidarın tasarruflarıyla değiştirilemeyeceğini ve oranın tarımsal niteliğinin korunması gerektiğini öngörüyoruz. Çünkü, İnciraltı mikroklima özelliğiyle çok özel bir alan” diye konuştu.

Ziraat Odası İzmir Şube Başkanı Sedat Köse ise aksi görüşü savunuyor. Köse şunları söyledi:
“Buranın toprak yapısı olarak su konusu olarak ve tarımda verimliliği yakalama açısından şehir içi hava kirliliğini göz önüne aldığımız zaman tarımsal potansiyelini yitirmiş bir bölge olarak görmekteyiz. Gelinen noktada buranın İzmire kazandırılması gerekir. İzmir’in bir köy kenti olmaktan çıkıp bir şehirleşme yolunda bu bölge de değerlendirilebilir. Ziraat Odası olarak bizim açımızdan tarımsal faaliyetin burada yapılamayacağı aşikardır”

Ziraat Mühendisleri Odası, İdare Mahkemesi kararının iptali için dava açmaya hazırlanıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.